- Chcemy dać świadectwo, że posiadanie dzieci to nie tylko trud związany z wychowaniem, kosztami i ograniczeniami rozwoju osobistego i zawodowego, ale także dar dla małżonków i całego społeczeństwa – powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.
W marszu uczestniczyli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera i wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny 2023 przeszedł ulicami Warszawy
- Tego rodzaju inicjatywy są nam potrzebne, bo pokazują jak cenną wartością jest rodzina. Pokazują, że ludzi, dla których każde życie ma wartość, jest naprawdę wielu - powiedział wiceminister Uściński, który przyszedł na marsz z synem.
- Dzisiejsze wydarzenie jest nie tylko okazją do promocji rodziny, ale także pokazania aktualności pewnego wzorca kulturowego - powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny oraz organizator marszu Paweł Ozdoba.
Zwrócił uwagę, że "coraz mniej młodych ludzi decyduje się na założenie rodziny oraz posiadanie potomstwa, co wpływa na wskaźniki demograficzne", a co jak ocenił, "sprawi, że nie będzie w Polsce zastępowalności pokoleniowej".
Podkreślił, że "nie możemy sprowadzać rodziny do miejsca patologii". - Wszelkie patologiczne, tragiczne sytuacje są bardzo bolesne i nie powinny mieć miejsca. Natomiast rodzina to przede wszystkim wspólnota osób, które się kochają, wspierają - powiedział Ozdoba.
Czytaj również: Parada Równości w Warszawie. Media: Fundacja Życie i Rodzina próbowała sprowokować uczestników marszu
Wśród uczestników pochodu były także rodziny z zagranicy. - Przyjechaliśmy specjalnie razem z dziećmi na to wydarzenie ze Słowacji, żeby dać świadectwo wiry w Boga i przywiązania do wartości jaką jest rodzina - wyznali Sylwia i Janusz Ligas. W marszu wzięli licznie wzięli udział przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich m.in. Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II oraz Wojownicy Maryi.
Uczestnicy marszu nieśli ze sobą transparenty mówiące o wartości życia oraz biało-czerwone flagi i kolorowe balony. 100-metrową flagę narodową trzymało kilkadziesiąt osób w różnym wieku.
Na zakończenie marszu jego uczestnicy wzięli udział w mszy św. w bazylice Świętego Krzyża, gdzie liturgii przewodniczył ks. prof. Robert Skrzypczak.
Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie. Od tego czasu organizacji marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości w kraju, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W ubiegłym roku w pochodzie w Warszawie wzięło udział ok. 10 tys. osób. W wydarzeniu uczestniczyły również osoby starsze i samotne, członkowie ruchów, stowarzyszeń, duchowni i osoby publiczne.