Przemoc nastolatków.

i

Autor: PEXELS.COM Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z SWPS stworzyli aplikację RESQL, która ma zapobiegać przemocy

2023-03-14 10:48

Aplikacja RESQL została stworzona po to, by w możliwie najskuteczniejszy sposób zapobiegać przemocy. "Jeśli chcemy rozmawiać z dzieciakami XXI wieku, musimy się komunikować z nimi tym samym językiem, którego oni używają" - zaznacza Krzysztof Rzeńca z SWPS-u.

W ostatnim czasie obserwujemy wiele przykrych spraw i wydarzeń, które są bezpośrednio związane z przemocą wśród młodzieży. Polscy naukowcy pracują nad tym, w jaki sposób zapobiegać tego rodzaju kłopotom.

Czytaj także: Przypalali go papierosami i bili po głowie. Przerażające nagranie agresywnych nastolatków z Pruszkowa

Jednym ze sposobów na wsparcie i pomoc osobom krzywdzonym w szkole jest skorzystanie z systemu zapobiegania przemocy RESQL, który został opracowany przez zespół psychologów, pedagogów, nauczycieli i szkoleniowców z Uniwersytet SWPS przy aktywnym udziale uczniów.

SWPS: Powstała aplikacja, która pomaga zapobiegać przemocy

Dzięki tego rodzaju programowi można zareagować za pomocą kilku kliknięć. RESQL (czyt. reskul) to aplikacja pozwalająca uczniowi na anonimowe zgłoszenie aktu przemocy nauczycielowi. Do jej powstania konieczne były konsultacje z najmłodszymi.

- Dzieci powiedziały nam dwie rzeczy. Jeżeli chcecie, żeby ktokolwiek z nas tego używał, musicie spełnić dwa warunki. Po pierwsze musi to być aplikacja na smartfon, po drugie musi to być w pierwszym kontakcie anonimowe. Chcemy zobaczyć, czy ten dorosły z drugiej strony potraktuje nas poważnie i fair, czy niestety nas zignoruje, tak jak to się często w szkole zdarza - mówi nam Krzysztof Rzeńca z SWPS-u. 

Czytaj także: Wypił butelkę wódki i zasnął w autobusie. Nastolatka znalazł kierowca

Ten rodzaj zapobiegania przemocy jest przyjazny dla współczesnej młodzieży, bowiem odwołuje się do najczęściej przez nich używanego sposobu komunikacji - do telefonu. RESQL ma zachęcić młodych ludzi do reakcji.

- Procent zgłaszalności spada w sytuacjach ekstremalnych nawet poniżej 20 proc. W naszej opinii danie dzieciakom jakiejkolwiek możliwości dodatkowego zgłaszania będzie działało na ich plus. Jeśli chcemy rozmawiać z dzieciakami XXI wieku, musimy się komunikować z nimi tym samym językiem, którego oni używają - zaznacza Krzysztof Rzeńca z SWPS-u.

Z takiego rozwiązania korzysta aktualnie ok. 60-ciu szkół w całej Polsce. Poza dostępem do aplikacji nauczyciele, w ramach sytemu dostają też materiały przygotowane przez psychologów i pedagogów.

Zobacz zdjęcia: Warszawa: tak zmieni się ul. Jana Kazimierza

Eryk spoczął obok bohatera. Po dwóch tygodniach od śmierci, w miejscu śmierci chłopca wciąż pojawiają się nowe znicze