Abonament RTV od lat wywołuje spore kontrowersje wśród płatników. Wiele osób wciąż nie chce go uiszczać, co często kończy się kłopotami i karami.
Jak ustaliły Wirtualne Media, od 1 stycznia do 30 września 2022 r. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 39 765 tytułów wykonawczych. Kiedy wystawiany jest podobny tytuł? Gdy Poczta Polska ustali, że dana osoba nie płaci abonamentu RTV i nie zareaguje na listowne przypomnienie o obowiązku. Wówczas sprawą zaczynają się zajmować poborcy skarbowi.
Warto zaznaczyć, że choć liczba wystawionych tytułów robi wrażenie, jest mniejsza niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. W 2021 r. przekraczała bowiem 40 tys.
Kto nie płaci za abonament RTV?
Warto jednak pamiętać, że część odbiorców jest zwolniona z płacenia abonamentu RTV. Mowa tu m.in. o osobach, które ukończyły 75 rok życia, zaliczają się do I grupy inwalidzkiej, są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osobach, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Większość grup musi złożyć stosowne oświadczenie i dokumenty poświadczające swoją sytuację, aby zostać zwolnionym z opłaty.
Czytaj również: Gdzie kupić tani węgiel? Trzeba naprawdę uważać, można stracić całe oszczędności
Abonament RTV 2022 - cena
Ile wynosi opłata abonamentowa w 2022 roku? Za używanie odbiornika radiofonicznego należy płacić 7,50 zł za miesiąc, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 24,50 zł za miesiąc. Tym, którzy zapłacą za więcej miesięcy z góry, należą się natomiast zniżki.
Kara za niepłacenie abonamentu RTV
Osoby, które nie zapłacą abonamentu, muszą wnieść opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.