dziecko

i

Autor: Unsplash

Z kraju

Nie skaczą na skakance, nie zrobią "fikołka". Kondycja polskich dzieci poważnie niepokoi

Kondycja polskich dzieci niepokoi ekspertów. Gigantyczna część młodych ma problem z podstawowymi ćwiczeniami, takimi jak przewrót w przód czy skakanie na skakance. Prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przekazała w rozmowie z IAR, że "zaledwie 6 proc. uczniów w pierwszych latach szkoły podstawowej zdobyło tę umiejętność i ma sprawność fizyczną odpowiednią do wieku".

Sprawność fizyczna polskich dzieci znacznie się pogarsza

Dane przedstawione przez zastępczynię dyrektora do spraw nauki Instytutu Matki i Dziecka wynikają z badań przeprowadzonych przez Akademię Wychowania Fizycznego. Niestety, kondycja najmłodszych Polaków nie wygląda najlepiej, co może martwić zarówno specjalistów, jak i rodziców. Poprzednie pokolenia dużo rzadziej borykały się z podobnymi problemami. W dzisiejszych czasach trudniej jest o sprawne fizycznie dziecko, które mogłoby w przyszłości zostać profesjonalnym sportowcem.

- Odpowiednie umiejętności, takie jak skakanie na skakance, wykonanie przewrotu w przód, czy wiszenie na drążku przez określony czas - w porównaniu z latami 70. te wskaźniki są dramatycznie niskie - podkreśliła profesor. 

Skąd problemy z kondycją polskich dzieci?

Dlaczego sytuacja młodych jest tak trudna? Wpływa na nią oczywiście dzisiejszy styl życia. Dzieci częściej zwalniają się z lekcji WF-u, mniej czasu spędzają na podwórku. Jedną z głównych rozrywek stały się smartfony, tablety i komputery, które nie zachęcają do aktywności. Poza spadkiem sprawności fizycznej, uczniowie coraz częściej borykają się z nadwagą i otyłością.

- Aktywność fizyczna naszych pociech jest kiepska, jest to związane z tym, że dzieci nie wypełniają przynajmniej godziny dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej, którą zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety screen-time, czyli czas spędzony przed monitorem, wiąże się nie tylko z ograniczeniem aktywności fizycznej, ale i z gwałtownie narastającą częstością zaburzeń emocjonalno-psychicznych wśród dzieci - powiedziała IAR prof. Fijałkowska.

Alcatraz - kultowy akademik w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Józef Tracz: - Dzieci, które poznają wielkich mistrzów i mogą się z nimi bawić, chętniej uprawają sport