świece

i

Autor: Unsplash

Przykre informacje

Nie żyje prof. Zbigniew Bagiński. Był autorem hejnału warszawskiego

24 sierpnia 2024 r. zmarł w Warszawie prof. Zbigniew Bagiński, autor hejnału warszawskiego wykonywanego nieprzerwanie od 1995 r. z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. O śmierci kompozytora i pedagoga poinformował Związek Kompozytorów Polskich.

Nie żyje prof. Zbigniew Bagiński

Prof. Zbigniew Bagiński był członkiem Związku Kompozytorów Polskich od 1973 r. W latach 1989-1999 był sekretarzem generalnym ZKP, a w latach 2001-2011 prezesem Oddziału Warszawskiego tego stowarzyszenia.

Urodził się 19 stycznia 1949 r. w Szczecinie. W latach 1967-1972 studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem za utwór "Muzyka symfoniczna", wykonany dwa lata później przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Na polskiej scenie Zbigniew Bagiński zadebiutował w 1968 r. "Tryptykiem" na klarnet i fortepian, a na arenie międzynarodowej w 1974 r. utworem fortepianowym "Miscellanea" na Nordiske Musikdage w Kopenhadze. Przez wiele lat wykładał na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina), gdzie pełnił różne funkcje, m.in. kierownika Katedry Kompozycji i prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Przez kilkadziesiąt lat prowadził również zajęcia z historii i teorii muzyki na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Był laureatem wielu nagród w konkursach kompozytorskich. Jego utwory były wykonywane na koncertach i festiwalach, zarówno w kraju, jak i za granicą. To on skomponował hejnał Warszawy, zwany "Hejnałem Zamku Królewskiego", oparty na motywach "Warszawianki" Karola Kurpińskiego i wykonywany nieprzerwanie od 1995 roku z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego każdego dnia o godz. 11:15 (o tej godzinie 17 września 1939 r., podczas pożaru zbombardowanego zamku, zatrzymały się wskazówki jego zegara).

Prof. Zbigniew Bagiński został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2006 r. uhonorowany został doroczną Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich.

- Twórczość Zbigniewa Bagińskiego mocno jest zakorzeniona w tradycji. Kompozytor porusza się w obszarze zdobytym już przez generacje poprzedników. Obszarze zdobytym, lecz bynajmniej nie wyeksploatowanym, jak tego dowodzą kreowane przez Bagińskiego oryginalne formy, struktury, faktury, melodie. Warto tu zwrócić uwagę na specyfikę "Bagińskiej" organizacji formalnej, którą jest segmentacja, montażowy charakter przebiegu - powiedział Adam Sławiński podczas laudacji wygłoszonej w związku z przyznaniem Zbigniewowi Bagińskiemu Nagrody Związku Kompozytorów Polskich. - Dbałość o formę posunięta do cyzelatorstwa nie oznacza niwelowania napięć, dźwiękowej entropii. Jest odwrotnie. Dzięki wspomnianej "montażowej" procedurze akcja muzyczna, niczym w ciekawie zmontowanym filmie, nigdy nie jest nużąca - dodał.

Prof. Zbigniew Bagiński zmarł w wieku 75 lat.

Warszawiacy, których pożegnaliśmy w 2023 r.:

Groby serc. Piłsudski, Chopin, Kościuszko, Sobieski i kochanka Napoleona. Niezapomniani