Agresywny żółw znaleziony w rowie
W rowie melioracyjnym w gminie Chynów w powiecie Grójeckim został znaleziony duży 10 kg żółw. Jak napisała na swoim profilu Fundacja Epicrates „Żółw został zabezpieczony i wkrótce przejdzie stosowną diagnostykę.” Zwierze znalezione w przydrożnym rowie po wstępnych oględzinach wydaje się być dobrej kondycji. Widoczne uszkodzenie na karapaksie jest wygojone i nie stanowi problemu. Problemem jest sam żółw, gdyż jest to przedstawiciel agresywnego i inwazyjnego gatunku, jakim są żółwie jaszczurowate. Zwierze nie może pozostać na wolności, gdyż stanowi zagrożenie dla rodzimych gatunków. Jak napisał prezes fundacji Epicrates Bartek Gorzkowski zwierze „Przejdzie diagnostykę weterynaryjną, a potem poszukamy ośrodka uprawnionego do przetrzymywania IGO. Jeśli się nie uda, to zostanie u nas.”
Żółwie jaszczurowate w Polsce
Żółwie jaszczurowate (Chelydra serpentina) to zwierzęta uznane za gatunek obcy inwazyjny na terenie Polski. Żółwie tego gatunku wypuszczone do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Zwierzęta te nie jedzą sałaty i owoców ich pokarm stanowią ryby, żaby, salamandry, nieduże ptaki i ssaki. Wwiezienie do Polski żółwia z tego gatunku wymaga zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, natomiast przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Żółw jaszczurowaty uznawany jest za gatunek niebezpieczny dla ludzi, jeśli poczuje się zagrożony, może zaatakować i spowodować poważne uszkodzenia ciała. Dorosły żółw używając silnych szczęk, może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku!W latach 90. XX wieku agresywne żółwie zostały wprowadzone do środowiska przyrodniczego w Polsce z inicjatywy Polaka mieszkającego w USA. Były to działania nieoficjalne i nielegalne.