Niedziela palmowa bez wątpienia jest ważnym dniem dla katolików. W każdym kościele odbywają się wtedy msze święte, a ludzie tłumnie ściągają do świątyń z palmami w ręku. Czy jednak tego dnia obowiązuje post? To ciekawa kwestia, nad którą warto się pochylić.
Czytaj także: Drożyzna w sklepach. Wielkanocne zakupy będą znacznie droższe niż rok temu!
Niedziela palmowa 2023. Kiedy wypada?
Niedziela palmowa upamiętnia biblijny wjazd Jezusa do Jerozolimy, jest także początkiem szczególnego czasu oczekiwania na święta wielkanocne. Niedziela Męki Pańskiej wypada na tydzień przed Wielkanocą - w tym roku jest to 2 kwietnia.
Termin Wielkanocy, a więc także poprzedzającego go Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się niedzielą palmową, jest wyznaczany na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca. Zgodnie z tradycją, Zmartwychwstanie Pańskie jest obchodzone w pierwszą, następującą po niej niedzielę.
Niedziela palmowa. Czy obowiązuje post?
Niedziela Palmowa w Kościele katolickim kończy okres wielkiego postu i rozpoczyna Wielki Tydzień. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.
Chociaż formalnie kończy ona okres wielkiego postu to nie oznacza, że przerywa postne zwyczaje. Przeciwnie, w Wielki Tydzień poszczenie wciąż pozostaje praktyką katolików i jest dla nich obowiązkiem. Czy jednak w samą niedzielę palmową post obowiązuje?
Czytaj także: Wielki post. Do kiedy potrwa i jakie w tym czasie są "zakazy"?
W Kościele katolickim chociaż pościć należy do Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota) to w samą niedzielę palmową nie jest wymagany post ścisły. Chęć jego podjęcia należy więc wyłącznie do rozważań i chęci wiernych kościoła katolickiego.
Co ciekawe w Kościele prawosławnym niedziela palmowa jest dniem postnym i nie spożywa się w czasie jej trwania mięsa i nabiału.