Atrakcje

Niepozorne mazowieckie miasto przyciąga tłumy turystów. Wyjątkową atrakcją jest skansen

2024-11-05 13:59

Aby dojechać do Sierpca, wystarczy dwugodzinna wycieczka z Warszawy. Na miejscu na turystów czeka wyjątkowa atrakcja - Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej. Co można tam zobaczyć? Ile kosztują bilety? Sprawdźcie.

Skansen w Sierpcu - historia

Historia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu sięga lat 70., kiedy to powstało miejscowe Muzeum Etnograficzne. "Była to instytucja o charakterze badawczo-oświatowym gromadząca dobra kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby regionu sierpeckiego" - piszą przedstawiciele placówki.

Początkowo muzeum mieściło się w samym centrum miasta, w ratuszu. W tym samym czasie pojawił się pomysł stworzenia w Sierpcu Parku Etnograficznego. Oddział ten powstał ostatecznie dopiero cztery lata później.

"W 1976 r. obszar gruntów przeznaczonych pod budowę skansenu objął 1/3 dawnego podmiejskiego majątku Bojanowo. W 1978 r. doc. Marian Pokropek z Katedry Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego opracował program zagospodarowania tego terenu, zakładający odtworzenie trzech zespołów wiejskich występujących na Mazowszu północno-zachodnim (rzędówki, ulicówki, przysiółka oraz zespołu dworskiego). W latach 1976-84 pozyskano 25 obiektów budownictwa wiejskiego w tym karczmę, kuźnię, budynki mieszkalne (chałupy) i gospodarcze" - czytamy.

Pierwsze ekspozycje stałe powstały w połowie lat 80., wtedy też Park Etnograficzny w Sierpcu został oficjalnie otwarty. W 1987 r. placówka została zespolona z Muzeum Etnograficznym, wskutek czego powstało Muzeum Wsi Mazowieckiej.

"Dotychczas na terenie skansenu odtworzono wieś rzędową składającą się z dziewięciu zagród włościańskich, zagrodę młynarską z wiatrakiem, zespół dworski z murowanym dworem otoczonym parkiem, zespół karczemny z karczmą, kuźnią i chałupą kowala, drewniany kościół wraz z dzwonnicą oraz XVIII-wieczny drewniany dwór" - przekazano.

Skansen w Sierpcu - lokalizacja, wystawy, atrakcje

Skansen w Sierpcu znajduje się przy ul. Gabriela Narutowicza 64. Na miejscu odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądała tradycyjna wieś Mazowsza północno-zachodniego. Czekają na nich stare budynki z dokładne wyposażonymi wnętrzami. W skansenie można także obejrzeć wystawy, które pokazują, jak funkcjonowali mieszkańcy dawnych mazowieckich wsi.

"Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu opiera się na założeniach, według których zabytkami nie były jedynie translokowane budynki, ale również układ przestrzenny. Tym samym ważnym stało się odtworzenie wnętrz, mikro-pejzaży związanych bezpośrednio z terenem, z którego pochodzą konkretne zagrody, czy też elementów małej architektury, takich jak kapliczki czy krzyże przydrożne" - czytamy na stronie Muzeum.

W skansenie odtworzono tradycyjną wieś rzędową. Pola są rozmieszczone pasowo, a zagrody luźno, po jednej stronie drogi. "Otoczone ogródkami, sadami oraz pasiekami chałupy wraz z żyjącymi tu zwierzętami, sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Wnętrza budynków przystosowane są do pełnionych przez nie funkcji i zmieniają się wraz ze zrywanymi kartkami kalendarza. Wyposażenie chałup wiejskich oraz wygląd samych zagród wskazuje na zróżnicowanie majątkowe ich właścicieli. Obok mieszkań zamożnych znajdują się chałupy ubogie, wyposażone tylko w najbardziej niezbędne sprzęty. Takie tło okazuje się być doskonałym do zaprezentowania codziennych wiejskich zajęć gospodarskich oraz polowych" - opisano.

Na miejscu odwiedzający mogą oglądać różnorodne wystawy stałe. Przedstawiono na nich ludowe rzeźby oraz dawne pojazdy konne. Okresowo, w czasie Wielkanocy i Bożego Narodzenia, turyści mogą również przekonać się, jak święta te wyglądały na przełomie XIX i XX w. Cały skansen zajmuje ponad 50 ha.

Skansen w Sierpcu - godziny otwarcia, bilety

Godziny otwarcia skansenu zmieniają się w zależności od pory roku. Prezentujemy je poniżej:

  • Kwiecień-czerwiec, wrzesień:
    • Wtorek-piątek: 9:00-17:00;
    • Sobota, niedziela, święto: 10:00-18:00;
    • Poniedziałek - dzień bezpłatny: 10:00-14:00 (w poniedziałki świąteczne obowiązuje opłata);
  • Lipiec-sierpień:
    • Wtorek-niedziela: 10:00-18:00;
    • Poniedziałek - dzień bezpłatny: 10:00-14:00 (w poniedziałki świąteczne obowiązuje opłata);
  • Październik:
    • Wtorek-piątek: 8:00-16:00;
    • Sobota-niedziela: 9:00-17:00;
    • Poniedziałek - dzień bezpłatny: 10:00-14:00 (w poniedziałki świąteczne obowiązuje opłata);
  • Listopad-marzec:
    • Wtorek-niedziela: 9:00-15:00;
    • Poniedziałek - dzień bezpłatny: 10:00-14:00 (w poniedziałki świąteczne obowiązuje opłata).

Muzeum jest nieczynne w niektóre najważniejsze święta, dlatego też warto sprawdzić ich listę przed zaplanowaniem wycieczki. Na stronie internetowej skansenu znaleźć można również szczegółowe informacje dla grup oraz osób, które chciałyby skorzystać z pomocy przewodnika.

Cennik biletów wstępu do skansenu prezentuje się natomiast następująco:

  • Bilet normalny - 25 zł;
  • Bilet ulgowy - 16 zł;
  • Bilet wstępu WEEKEND ZA PÓŁ CENY normalny - 13 zł;
  • Bilet wstępu WEEKEND ZA PÓŁ CENY ulgowy - 8 zł;
  • Bilet łączony normalny (skansen + ratusz + MWM w Bieżuniu) - 41 zł;
  • Bilet łączony ulgowy (skansen + ratusz + MWM w Bieżuniu) - 26 zł.

Informacje o cenach za oprowadzanie lub zajęcia edukacyjne znaleźć można na stronie internetowej Muzeum.

Znany ksiądz otworzył lokal w Warszawie. Impreza do późnej nocy. Byliśmy na miejscu
Czy po ZAMULAM szykują coś jeszcze? ARNE i JANEK. RAP20
Jak wyglądało powstawanie utworu „ZAMULAM”? A także czy szykują kolejne zaskoczenia? Czy nagrywanie klipu z udziałem kilkunastu raperów to koszmar? ARNE i JANEK. odwiedzili RAP20, a Mati Fuczyło w Waszym imieniu zadał wszystkie pytania, które chcielibyście im zadać. RAP20 w pełnej wersji - na żywo w każdy poniedziałek o 23:00 w Radiu ESKA.
RAP20