Prace archeologiczne na terenie dawnego pałacu Brühla w Warszawie zaczęły się na początku lipca. Efekty prac archeologów możemy obserwować zaledwie po kilku dniach. Pod pierwszą warstwą ziemi znaleziono pociski z czasów II Wojny Światowej czy też elementy zdobień fasady pałacu.
Prace archeologiczne pod pałacem Brühla. Pierwsze odkrycia
O debiutanckich odkryciach z prac na historycznym terenie pałacu Brühla pochwalił się w mediach społecznościowych Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski. W ręce archeologów wpadły elementy zdobień fasady pałacu.
– Tak jak się spodziewaliśmy: na efekty prac archeologów nie musieliśmy długo czekać. Dziś na stanowisku u zbiegu ulic Fredry i Wierzbowej wykopane zostały pierwsze elementy zdobień fasady Pałacu Brühla. To dopiero drugi dzień pracy archeologów. Ten teren to potężna kapsuła czasu! – napisał na Twitterze.
Przed podjęciem prac archeologicznych teren obiektu musieli zbadać saperzy, wszystko przez możliwe występowanie tutaj niebezpiecznych reliktów z czasów II Wojny Światowej. Saperom udało się zlokalizować sporo nabojów od karabinów typu mauzer oraz pocisk zapalający z cekaemu, o czym poinformował redakcję "TVN Warszawa" rzecznik Kuliński.
Znaleziono tajemniczy tunel w centrum Warszawy
W sierpniu poprzedniego roku, przed rozpoczęciem właściwych prac, badacze przeprowadzili szczegółowe pomiary przy użyciu georadaru. Finalnym efektem było natrafienie na dwa tunele, pierwszy łączący dwa skrzydła Pałacu Saskiego, drugi pod pałacem Brühla, mogący być drogą ewakuacyjną. W tej części miasta jeszcze nigdy nie prowadzono prac archeologicznych.
Sławomir Kuliński w rozmowie z redakcją "TVN Warszawa" przekazał, że prawdopodobnie dostrzeżono nowy tunel, którego nie ma na wcześniejszych planach. Jego położenie jest na około czwartym metrze pod ziemią.
– Czego jeszcze można spodziewać się pod warstwami ziemi? - Już dziś wiemy, że jest tu też tunel, który biegnie w kierunku ulicy Wierzbowej. Znajduje się na około czterech metrach głębokości. Nie ma go na żadnej ewidencji ani planach, które posiadamy. Tunel będzie dla nas zagadką – zdradził Kuliński.
Zobacz poniżej zdjęcia zabytkowego obrazu "Madonny z Dzieciątkiem" w Zamku Królewskim: