Z Warszawy

Wyjątkowe odkrycie w zabytkowej leśniczówce w Lesie Kabackim. Ujawnił je remont

2023-07-19 21:08

Zakończył się gruntowny remont zabytkowej leśniczówki w Lesie Kabackim. Podczas prac w budynku dokonano niesamowitego odkrycia - znaleziono oryginalne polichromie, które zostały zabezpieczone i przejdą wkrótce renowację. Już jesienią w leśniczówce zacznie działać Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.

Jak przekazał ratusz, remont zabytkowej leśniczówki przy ul. Rydzowej zakończył się w wyznaczonym terminie.

Leśniczówka w Lesie Kabackim gruntownie odnowiona

- Gruntownie odnowiliśmy leśniczówkę, choć nie było to proste, jak widać wiele elementów jest drewnianych, odwiedzałem często to miejsce i dzisiaj jest nie do poznania. [...] Tak jak zapowiadaliśmy, po 18 miesiącach remont został zakończony, ale w trakcie prac odkryliśmy stare polichromie, teraz pora na ich odtworzenie. To bardzo ważne, że będzie to część centrum edukacyjnego, które uczy dzieci na co dzień, jak funkcjonuje las – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Według relacji urzędników w budynku zachowała się część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Dawny blask przywrócono również drewnianej podłodze.

- Prace objęły m.in. zabezpieczenie budynku, jego odgrzybienie oraz usunięcie zagrożeń biologicznych. Rozebrana została murowana dobudówka. Część belek drewnianych, z których zbudowane były ściany, wymagała wymiany na nowe. Wzmocniona została także konstrukcja dachu, na którym pojawiło się pokrycie z gontu modrzewiowego. Tego typu dach przykrywał budynek do 1967 r., kiedy to gont zastąpiony został eternitem. Na strychu ponownie ułożono polepę. W leśniczówce zainstalowane zostały także instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna - poinformował ratusz.

Poza tym elewacji przywrócono detale architektoniczne, wśród których urzędnicy wymienili ozdobne narożniki drewniane, opaski okienne oraz okiennice i drzwi zewnętrzne. Stolarka odzyskała natomiast pierwotną kolorystykę. Poza tym najbliższe otoczenie leśniczówki zostało ogrodzone oraz dodatkowo zazielenione.

Niesamowite odkrycie w czasie prac

- W trakcie prac remontowych we wnętrzach leśniczówki natrafiono na oryginalne wymalowania ścian i sufitów. Na elementach drewnianej konstrukcji budynku tj. ścianach, belkach oraz na tynku kładzionym na trzcinie odkryto geometryczną dekorację malarską, w postaci kolorowych pasów i linii różnej grubości z dominacją czerwieni i błękitów. W jednym z pomieszczeń na suficie znajduje się dekoracja malarska w formie rozety, składającej się z kolorowych okręgów różnej grubości. Z uwagi na konieczność wymiany drewnianej konstrukcji budynku nie było możliwości zachować całej dekoracji malarskiej. Natomiast fragmenty, które udało się uratować zostaną odrestaurowane i wyeksponowane w formie tzw. świadków, czyli zabezpieczone będą fragmenty oryginałów. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona. Nad przebiegiem tych prac, tak jak dotychczas nad remontem leśniczówki, czuwać będzie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Nie będzie to zresztą jedyny przykład zachowania oryginalnych elementów. Po konserwacji do leśniczówki wrócą również zabytkowe meble - dowiadujemy się.

Leśniczówkę będzie można odwiedzić już jesienią. Wówczas w budynku swoje działanie rozpocznie Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa. Koszt całej inwestycji wyniósł 2,2 mln zł.

Historia leśniczówki w Lesie Kabackim

Opisywana leśniczówka powstała w II połowie XIX wieku. Budynek stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Jak przypomnieli urzędnicy, obiekt przez blisko 130 lat był zamieszkany przez leśniczych, którzy opiekowali się drzewostanem Lasu Kabackiego.

- Budynek wzniesiono w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem naczółkowym – odmianą dachu dwuspadowego ze ściętymi narożami. Ściany zewnętrze obłożone były poziomymi deskami, które w sposób dekoracyjny ułożono na narożnikach budynku. Ściany wewnętrzne – część konstrukcji drewnianej, z murowanymi ścianami ogniowymi – zostały otynkowane. Powierzchnia użytkowa parteru to ok. 130 mkw., dostępna powierzchnia poddasza to kolejne 75 mkw. - przekazano.

Czy w Warszawie powinien stanąć pomnik Andrzeja Leppera? Sprawdzamy co o tym myślą mieszkańcy