Instalacja z okazji urodzin Pragi - co przedstawia?
Praga obchodzi właśnie swoje 377. urodziny i z tej okazji lokalni społecznicy przygotowali masę atrakcji. Dużą część z nich zorganizowano już w weekend 8-9 lutego. To oczywiście nie wszystko - z okazji dzielnicowego święta na dawnym wybiegu niedźwiedzi przy warszawskim ZOO pojawiła się instalacja artystyczna "Wyspa Dnia Poprzedniego", za którą stoi Viola Plaga-Głowacka.
Instalacja przedstawia rośliny kaktusowate, które zostały wykonane ze szkła recyklingowego. Do przygotowania ekspozycji przetopiono butelki znalezione na ulicach Pragi-Północ. - Chciałam, żeby coś wyrosło z tych odpadów pozostawionych przez mieszkańców. Zaczęłam zbierać butelki, "runo praskie", podczas spacerów, segregowałam je, jednocześnie sprzątałam okolicę, uruchomiłam cykl recyklingu - opowiedziała artystka w rozmowie z PAP. Poprzez opisywaną twórczość Viola Plaga-Głowacka chciała zwrócić uwagę na to, jak ważny jest recykling, pełniący dużą rolę w ochronie przyrody. Warszawskie ZOO zaznaczyło w tym kontekście, że dzięki dbaniu o ekosystem wszyscy przyczyniają się do ochrony ginących gatunków zwierząt.
Autorka pracy przyznała też, dlaczego akurat zdecydowała się na kaktusy. - Kaktus rośnie samotnie na pustyni, w trudnych warunkach, dlatego jest symbolem przetrwania, siły w ciężkich czasach. Podobnie jak ostatni mieszkańcy Pragi, którzy znaczyli jej ulice butelkami. Praca upamiętnia lokalne, miejskie wędrówki. Historia zacierających się tożsamości Pragi jest zaklęta w tych butelkach. Kaktusy symbolizują odchodzących autochtonów, są dla nich pomnikiem - mówiła Viola Plaga-Głowacka.
Kaktusy na wybiegu niedźwiedzi na Pradze. Do kiedy można oglądać instalację?
Pierwotnie "Wyspa Dnia Poprzedniego" miała być dostępna przy al. "Solidarności" do 16 lutego. Instalacja spotkała się jednak z bardzo pozytywnym odbiorem, stąd władze dzielnicy postanowiły przedłużyć wystawę do końca września.
Zwiedzający mogą obserwować instalację codziennie, przez całą dobę. Władze warszawskiego ZOO przekazały wcześniej na swoim profilu na Facebooku, że być może dzieło Violi Plagi-Głowackiej zagości w opisywanym miejscu na dłużej i tak też się stało. Warto zaznaczyć, że od godziny 16:30 do północy ekspozycja jest dodatkowo oświetlona.
Instalacja była jednym z punktów obchodów 377. urodzin Pragi, które trwały do 16 lutego - wtedy społecznicy z dzielnicy zorganizowali finał tego niezwykłego wydarzenia. Na mieszkańców dzielnicy i gości czekało wiele atrakcji, m.in. teleturniej "Prażaliada" czy spacer dla miłośników fotografii. Finał urodzin uświetnił tort, a także koncert zespołu Warszawskie Combo Taneczne. Podczas niego można było usłyszeć dawne praskie szlagiery.