Jak wyjaśnili urzędnicy ze stołecznego ratusza, kamienica Friczowska przy Rynku Starego Miasta 21 swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu znanemu właścicielowi, wzmiankowanemu w latach 1494-1522, kupcowi i rajcy Jerzemu Landekerowi Fryczowi. W swej długiej historii budynek wielokrotnie zmieniał zarządców. Był również przebudowywany.
- Podczas remontu fasady w 1928 r. odkryto i odsłonięto najcenniejszy element fasady, ostrołukowy gotycki portal. Podwójna jego forma jest pamiątką przebudowy kamienicy na przełomie XV i XVI w. Obniżono wtedy parter, co wiązało się z koniecznością przeróbki portalu. Wykonano nowe, niższe i szersze wejście do kamienicy, pozostawiając ponad nim fragment wcześniejszego smukłego portalu. Pod kamienicą zachowały się także gotyckie piwnice, w których mieściła się restauracja „Krokodyl”. W czasie powojennej odbudowy zachowano ocalałe portale, piwnice i parter z cegły gotyckiej. Ostatnią kondygnację pokryto sgraffito przedstawiającym putta niosące rogi obfitości autorstwa Witolda Millera - wyjaśnił ratusz.
Remont XV-wiecznej warszawskiej kamienicy
Teraz kamienicę czeka kompleksowy remont konserwatorski elewacji kamienicy. Ruszyły już prace przy konserwacji drzwi portalu, których skrzydła mają formę "drewnianej kraty ozdobionej metalowymi ostro zakończonymi ćwiekami". Jedno ze skrzydeł drzwiowych znajduje się obecnie w pracowni konserwatorskiej.
- Po rozstawieniu rusztowań ruszą prace przy konserwacji gotyckiego muru i portalu. Chociaż cegła zachowała się w nie najgorszym stanie, konieczna jest wymiana wtórnych spoin wykonanych zaprawą cementowo-wapienną, wzmocnienie zmurszałych cegieł, oczyszczenie lica i uzupełnienie ubytków. Konserwacji i wzmocnieniu zostanie poddany także mur ponad parterem, zostanie odtworzony tynk barwiony w masie na kolor różowo-brązowy. Konserwacji zostanie poddane także sgraffito i kamienne obramienie witryny na parterze - poinformowano.
Remont jest prowadzony również dzięki dotacji miasta wysokości 93 tys. zł. Kwota ta stanowi ponad połowę całości kosztów.