Przedwojenne znalezisko w centrum Warszawy
Zabytkowa kostka znajdowała się pod asfaltem położonym po wojnie na jezdni. Znalezisko zostało już zdemontowane i zabezpieczona. - W związku z brakiem możliwości wykorzystania całego odnalezionego materiału w miejscu odkrycia, miasto spróbuje skorygować projekt przebudowy al. Jana Pawła II i użyje części kostki jako świadka historii - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. W zależności od ilości odsłoniętej kostki i jej stanu technicznego, możliwe będzie jej ewentualne wykorzystanie do odtworzenia czy uzupełnienia nawierzchni brukowej innych ulic czy placów w Warszawie.
Jak kiedyś wyglądała ulica Złota?
Ulica Złota jest jedną ze starszych ulic stolicy – wytyczono ją pod koniec XVIII wieku. Przed II wojną światową prowadziła nieprzerwanie od zbiegu ulic Jasnej, Zgody i Przeskok, do skrzyżowania z ulicami Żelazną i Twardą. Stały przy niej kamienice z luksusowymi sklepami, ale także kilka fabryk.
Czytaj także: Zabytkowe tramwaje na stołecznych ulicach. Zobacz wyjątkową kolekcję! [WIDEO]
W galerii znajdziecie archiwalne fotografie ulicy Złotej:
Po wojnie, w związku z budową Pałacu Kultury i Nauki, ciągłość ulicy została przerwana i dzisiaj składa się ona z dwóch niepołączonych ze sobą odcinków. Zachodnia część ulicy została dodatkowo przecięta arterią planowaną jeszcze przed wojną, a wybudowaną w latach 1955-59. Od 1990 r. nosi ona nazwę alei Jana Pawła II.