płatność kartą

i

Autor: Pexels

Finanse

Nigdy nie płacę przy kasie w ten sposób. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

2024-05-15 15:19

Jeśli również zrezygnowałeś w płatności poprzez wsunięcie karty do terminala, jesteś w zdecydowanej większości. Jak wynika z nowej informacji o kartach płatniczych w IV kwartale 2023 r., opublikowanej przez Narodowy Bank Polski, transakcje zbliżeniowe weszły już Polakom w nawyk. Statystyki są wręcz przytłaczające.

Jak Polacy korzystają z kart płatniczych?

Jak wynika z informacji NBP, w IV kwartale 2023 r. przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono aż 2,5 mld transakcji. - Do kategorii transakcji kartowych, o których informacje są przekazywane przez wydawców kart płatniczych do NBP, zalicza się wszystkie rodzaje transakcji, jakie można przeprowadzić przy użyciu karty płatniczej, np. wypłaty gotówki z bankomatu, wypłaty gotówki w kasie banku, wypłaty sklepowe (cash back), płatności bezgotówkowe w punktach handlowo-usługowych i płatności bezgotówkowe w Internecie - wyjaśnili przedstawiciele instytucji.

Polacy w znacznej większości niezmiennie korzystają z kart debetowych. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach ubiegłego roku transakcje opiewały na łączną kwotę 310,2 mld zł. - Udział transakcji gotówkowych w wartości transakcji kartami płatniczymi dokonanymi w analizowanym okresie wyniósł 41,4 proc. - dodali przedstawiciele NBP.

Polacy wybierają płatności zbliżeniowe

Co ciekawe, statystyki jasno wskazały, że każdy, kto na dobre zrezygnował w wkładania karty do sklepowego terminala, znalazł się w znacznej większości. W opisywanym okresie w Polsce dokonano 2,1 mld transakcji zbliżeniowych. Choć w porównaniu z III kw. było ich nieco mniej, sama wartość transakcji wzrosła.

- Wykorzystanie funkcji zbliżeniowej kart płatniczych i innych urządzeń z nimi powiązanymi jest w Polsce powszechne. Według danych od wydawców kart w IV kw. 2023 r. transakcje zbliżeniowe stanowiły 97,1 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych. Pod względem wartości udział transakcji zbliżeniowych wyniósł 95 proc. - zaznaczył NBP. Pod koniec 2023 r. w Polsce w obiegu pozostawało 44 mln kart z funkcją zbliżeniową. Tym samym udział kart zbliżeniowych w krajowym rynku kart płatniczych osiągnął rekordowe 97,2 proc.

Polacy coraz częściej korzystają też z płatności zbliżeniowych bez bezpośredniego udziału karty - robią to np. telefonem, zegarkiem czy opaską. - Na koniec 2023 r. wszystkich zbliżeniowych instrumentów płatniczych, bazujących na kartachpłatniczych, było łącznie 56,2 mln. W IV kw. 2023 r. ich liczba zwiększyła się o 669,6 tys. (1,2 proc.) - przekazano.

"Szaman" zatrzymany na Mazowszu - zobacz zdjęcia:

Fotoradary jak żyła złota! Zarabiają gigantyczne pieniądze