WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Nocna awantura w Sejmie. Przepychanki, krzyki i katastrofa smoleńska

2022-12-02 9:34

Wieczorne obrady Sejmu i ich przebieg wzbudziły oburzenie wśród wielu polityków. Posłowie pokłócili się o poprawkę PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Atmosfera była bardzo napięta i doszło nawet do przepychanki z udziałem posłanki Klaudii Jachiry i Marka Suskiego. Sprawdźcie, czego dotyczyła poprawka, która wywołała tak gorącą dyskusję.

Awantura w Sejmie

Wczoraj wieczorem Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Początkowo podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla tej uchwały. Do projektu uchwały została zgłoszona przez PiS poprawka, która wywołała oburzenie i sprzeciw opozycji. Reprezentanci PiS chcieli dodać do uchwały wzmiankę o katastrofie smoleńskiej.

„Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu” – głosi poprawka.

Przed głosowaniem nad przyjęciem uchwały opozycja złożyła wniosek o odroczenie obrad w związku ze zgłoszoną poprawką, która, jak mówił poseł sprawozdawca komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO) miała „burzyć kompromis” wypracowany podczas prac w komisji.

W internecie posłowie opublikowali nagrania z „debaty”. Można na nich usłyszeć skandowane hasło „ruski agent”. Widać też, jak posłanka Klaudia Jachira poszła nagrać Jarosława Kaczyńskiego. Przeszkodził jej w tym poseł Marek Suski, który zabrał jej z ręki telefon i zaniósł do sekretarza obrad.

Awantura w sejmie ostatecznie doprowadziła do tego, że wniosek o odroczenie obrad przepadł i Sejm przystąpił do głosowania nad niezwłocznym przystąpieniem do rozpatrzenia uchwały, który został przyjęty. Następnie odbyło się głosowanie nad poprawką do uchwały. Głosowało 226 posłów, 225 było za, nikt nie był przeciw, jeden się wstrzymał od głosu. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu, w związku z tym nie było kworum.

„Nie możemy głosować uchwały, ponieważ państwo wyciągnęliście karty i nie ma rozstrzygnięcia” – poinformowała marszałek Sejmu marszałek Elżbieta Witek.