Radni z Miasto Jest Nasze chcą nocnej prohibicji w Warszawie
Temat nocnej prohibicji w Warszawie pojawia się w debacie publicznej już od 2022 roku, bo to wtedy społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zaczęli aktywnie działać w sprawie. Dzięki temu w stolicy doszło do konsultacji społecznych, których wyniki wskazały, że wśród mieszkańców poparcie dla wprowadzenia nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu jest naprawdę duże.
Rezultaty przeprowadzonych przez miasto badań skłoniły prezydenta Rafała Trzaskowskiego do złożenia projektu uchwały w tej sprawie. Zakłada on, że ograniczenie sprzedaży alkoholu miałoby obowiązywać w godzinach 23-6. Tymczasem radni z Miasto Jest Nasze złożyli swój projekt, w którym nocna prohibicja miałaby się rozpoczynać już o godzinie 22. Pierwsza wersja ich uchwały, złożona w październiku, otrzymała negatywną opinię biura prawnego, dlatego w grudniu radni przedłożyli poprawki. Jan Mencwel zaznaczył, że ograniczenie sprzedaży alkoholu nocą jest rozwiązaniem stosowanym już w 200 gminach w Polsce. - Wszędzie efekty są jednoznaczne, tzn. przede wszystkim większe bezpieczeństwo - powiedział.
Znane osoby popierają ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie
Według radnych z Miasto Jest Nasze władze stolicy nie chcą wprowadzać nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu w najbliższym czasie, bo to temat kontrowersyjny dla KO. - Warszawa potrzebuje prezydenta aktywnego, który będzie szanował procedurę demokratyczną i nie będzie wydłużać procedur, które są proste - powiedziała radna Marta Szczepańska. Samorządowcy zgodnie stwierdzili, że nie widzieli projektu uchwały złożonego przez Rafała Trzaskowskiego. Uważają jednak, że prezydent Warszawy i KO będą chcieli głosować nad prohibicją dopiero po zakończeniu kampanii prezydenckiej.
Co ciekawe, by dodatkowo nagłośnić problem, działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zdobyli podpisy znanych osób, które poparły ich inicjatywę ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Warszawy. Wśród nich znaleźli się m.in. Andrzej Chyra, Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Koterski, Karol Paciorek, Agata Passent, Jacek Poniedziałek i Jakub Żulczyk. Projekt nocnej prohibicji zakłada ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych. Nie dotyczyłby restauracji, pubów i barów na terenie Warszawy.
Koniec warszawskiego Sezamu. To był kultowy sklep na mapie stolicy - zobacz zdjęcia: