Miejsca Warszawy

Nowa, drewniana biblioteka na Białołęce. Wyjątkowy projekt

Białołęka może się pochwalić nową atrakcją. To... biblioteka miejska, która powstała w wyjątkowej przestrzeni. Zobacz zdjęcia

Biblioteka inna niż wszystkie na Białołęce

Nowa placówka na Białołęce ruszyła 12 września. Chętni mogą przy ul. Kłosowej 6a zachwycić się nie tylko bogatą kolekcją wolumenów książkowych, ale przede wszystkim wspaniałą architekturą, w jaką wkomponowano to miejsce.

Projekt budynku na warszawskiej Choszczówce został oparty na proekologiczne rozwiązania z silnym wyeksponowaniem drewna. To ewenement, bo biblioteka jako budynek użyteczności publicznej została w całości zbudowana z materiałów drewnianych. Twórcy liczą, że stworzy to nowy standard w architekturze tego rodzaju miejsc w Polsce. 

Większość realizowanych obecnie w Polsce budynków posiada wyłącznie drewnianą konstrukcję, którą następnie wypełnia się wełną mineralną, zakrywa płytami gipsowymi i tynkiem, przez co domy te zazwyczaj nie różnią się wizualnie od murowanych.

Tymczasem biblioteka w Choszczówce ma nie tylko konstrukcję nośną ze świerkowych słupków, lecz także izolację termiczną z wełny drzewnej, wyraźnie wyeksponowane dźwigary stropu i dachu z drewna klejonego, ściany wewnętrzne wykończone sklejką, sosnową szalówkę na elewacji oraz sufity z sosnowych lameli. 

Nowy standard w budownictwie użyteczności publicznej w Warszawie

Ekologiczny charakter biblioteki na Białołęce dopełniają szerokie zastosowanie energii pierwotnej, dzięki wykorzystaniu pomp ciepła zintegrowanych z fotowoltaiką. Miejsce to jest też idealnie wkomponowane w swe zielone otoczenie, co podnosi komfort jego użytkowania.

Autorami wyjątkowego projektu drewnianej biblioteki są architekci Magdalena Pios, Zofia Sobolewska, Julianna Skuz, Rafał Chmielewski, Antoni Kostrzewa, tworzący pracowanię Ambient Magdalena Pios.

Nowa biblioteka przy Kłosowej jest czynna: pon., wt., czw. godz. 12-19; śr., pt. godz. 10-16 i w wybrane soboty.

Nowa, zielona szkoła na Białołęce:

Czarny punkt na rowerowej mapie Warszawy. Radny Białołęki interweniuje