Nowa kładka dla pieszych w Warszawie
Nowa kładka od działobitni przy al. Wojska Polskiego, która ma docelowo ułatwić dostęp do Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski, zostanie przerzucona nad dawną fosą Cytadeli. Ścieżka o prostej konstrukcji będzie miała 80 metrów długości. Za projekt, podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej muzeów, odpowiada pracownia WXCA.
W ramach inwestycji, poza utworzeniem kładki, ma również zostać przeprowadzony remont tzw. kazamaty wewnątrz Cytadeli.
Aktywiści nie zgadzają się z pomysłem budowy nowej kładki
Choć dla wielu osób pomysł realizacji nowej inwestycji wydaje się atrakcyjny, sprzeciwiają się mu m.in. aktywiści z żoliborskiego Miasto Jest Nasze. Pod koniec listopada społecznicy poinformowali w mediach społecznościowych, że złożyli petycję mieszkańców w sprawie wstrzymania planów budowy kładki na Cytadelę Warszawską. Pismo trafiło do rozpatrzenia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz ministra obrony narodowej.
"Uważamy, że ta inwestycja nie odpowiada realnym potrzebom lokalnej społeczności i może przynieść więcej szkód niż korzyści" - przekazali aktywiści we wpisie na Facebooku.
Jak stwierdzili, ich zdaniem w ramach procesu planowania inwestycji zabrakło dialogu z okolicznymi mieszkańcami. Jej realizacja ma również wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami. "Budowa kładki przyczyni się do degradacja przestrzeni zielonej: wiąże się z wycinką drzew i ingerencją w cenny ekosystem Cytadeli i okolic. [...] Zniknie unikalny charakter miejsca: Cytadela jest historycznym terenem, który zasługuje na szczególną ochronę i zrównoważony rozwój" - czytamy w poście.
Społecznicy podkreślili też, iż na Cytadelę prowadzą już trzy wejścia. Budowa kładki może natomiast zwiększyć ruch w okolicy działobitni oraz ul. Śmiałej, utrudniając sytuację okolicznych mieszkańców. "Również wieloletnie starania o rewitalizację Parku Fosa i okolic przez Zarząd Zieleni Warszawy mogą zostać zniweczone podczas realizowania planowanej inwestycji. Apelujemy ponownie do władz odpowiedzialnych za budowę kładki o wstrzymanie tej inwestycji i ponowne rozważenie jej zasadności" - podkreślili społecznicy.
Muzeum Historii Polski w Warszawie - zobacz zdjęcia: