Z Warszawy

Nowa opcja w sklepach Carrefour. "Warszawiacy zarobią na odpadach"

W Warszawie ruszył pilotaż systemu kaucyjnego, realizowany wspólnie przez Carrefour Polska, firmę InPost i operatora systemu kaucyjnego PolKa (Polska Kaucja) wraz z producentem wody Muszynianka. Jak zaznaczyli przedstawiciele sieci sklepów, dzięki nowemu rozwiązaniu "warszawiacy zarobią na odpadach". Na czym dokładnie polega program?

Nowość w sklepach Carrefour w Warszawie - gdzie klienci dostaną bony za butelki?

Pilotaż systemu kaucyjnego w warszawskich sklepach Carrefour ruszył 8 sierpnia. Klienci będą mogli oddawać zużyte opakowania ze szkła, plastiku i aluminium, za które otrzymają specjalne e-bony. Jak zaznaczyli przedstawiciele sieci, jednym z celów programu jest "przetestowanie gotowości partnerów do startu systemu kaucyjnego w dniu 1 stycznia 2025 roku".

- W ramach pilotażu odpłatnie będą odbierane od klientów trzy frakcje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki PET do pojemności trzech litrów oraz puszki aluminiowe do pojemności jednego litra. Zbiórka w sklepach Carrefour odbywać się będzie automatycznie, czyli do wyspecjalizowanych maszyn sortujących, tzw. butelkomatów i początkowo realizowana będzie w czterech warszawskich hipermarketach (Carrefour Atrium Reduta, Carrefour Westfield Arkadia, Carrefour Galeria Wileńska, Carrefour Plac Unii) oraz dwóch podwarszawskich supermarketach (Carrefour Otwock, ul. Matejki oraz Carrefour Żyrardów, ul. 1 Maja). Następnie, w kolejnych tygodniach, obejmie ona kolejne sklepy własne Carrefour na terenie Warszawy i okolic. Łącznie w pilotażu weźmie udział 36 sklepów różnych formatów należących do tej sieci - przekazali przedstawiciele Carrefoura.

Od początku przyszłego roku klienci, którzy zdecydują się oddać butelki i puszki w miejscach zakupu napojów, otrzymają zwrot kaucji w gotówce. W rozpoczętym właśnie pilotażu Carrefour postawił na nieco inne rozwiązanie, czyli zapłatę w postaci e-bonów. Posiadacze skorzystają z nich podczas zakupów w sklepach sieci. Co ważne, e-bony trzeba będzie zrealizować tego samego dnia, w tym samym punkcie, do którego oddano odpady.

- Finalna kwota e-bonu będzie opiewała na 50 groszy za każdą oddaną szklaną butelką zwrotną oraz po 5 groszy za każdą oddaną butelkę PET (do pojemności trzech litrów) oraz puszkę aluminiową (do pojemności jednego litra). Początkowo pilotaż będzie obejmował wyłącznie butelki i puszki z oferty całej sieci Carrefour, a następnie także inne dostępne na rynku, w tym także w sklepach konkurencji - zaznaczyli przedstawiciele sieci.

Łącznie w stolicy ustawionych zostanie 45 zwrotomatów. Cały pilotaż potrwa cztery miesiące.

Zakupy w sieci vs sklepy stacjonarne - Przemysław Dwojak - Co nas czeka#14