Nowa moneta w obiegu
Ta pięciozłotówka z pozoru nie różni się znacząco od pozostałych. Rozmiar i waga są takie same jak w przypadku innych monet tego typu, a w dodatku normalnie zapłacimy nią w każdym sklepie. Mimo wszystko nowy pieniądz jest na swój sposób wyjątkowy.
To, co wyróżnia tę pięciozłotówkę, to fakt, że nie znajdziemy na niej dużej liczby „5” na rewersie. Zamiast tego znajduje się kontur zamku w Łańcucie, natomiast na obrzeżach monety umieszczone są napisy „zamek w Łańcucie” i „NBP”. Inaczej jest na zwykłej pięciozłotówce, gdzie pod cyfrą „5” widać napis „złotych”.
Jak podaje portal tuwroclaw.pl, Polacy już mają ponad 500 milionów monet o tym nominale. To oznacza, że pięciozłotówka z wizerunkiem zamku w Łańcucie będzie trudna do odnalezienia. Tych konkretnych numizmatów jest w obiegu maksymalnie milion.
NBP upamiętnia ważne miejsca w Polsce serią monet
Ta moneta jest już kolejną z serii „Odkryj Polskę”. Została wprowadzona do obiegu 7 listopada 2024 roku. Tą serią monet Narodowy Bank Polski chce promować istotne rocznice czy wydarzenia z polskiej historii. Również te numizmaty mają upamiętniać ważne dla Polski miejsca związane z nauką, tradycją i kulturą. Jednym z nich jest właśnie zamek w Łańcucie, który został wzniesiony w latach 1629-1642. Przez trzy wieki był w rękach rodziny Lubomirskich, a potem przeszedł do ich spadkobierców, czyli Potockich.
Inne monety, jakie można nabyć z serii „Odkryj Polskę”, zawierają wizerunki takich dzieł architektury jak Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Zamek Książ w Wałbrzychu czy Pałac Branickich w Białymstoku. Wszystkie te pięciozłotówki można nabyć w oddziałach okręgowych NBP – wystarczy wymienić ją według wartości nominalnej. Mówiąc prościej, można wymienić zwykłą pięciozłotówkę na tę z serii „Odkryj Polskę”.
Monety o wartości 500 tys. zł odkryte koło Pomiechówka na Mazowszu, zobacz zdjęcia: