Nowa trasa tramwajowa w Warszawie coraz bliżej. Kiedy ruszą prace?

2025-07-25 17:11

Firma Databout zrealizuje projekty wykonawcze trasy tramwajowej na Gocław - przekazali w piątek, 25 lipca przedstawiciele Tramwajów Warszawskich. Jak dodali, wybrana w przetargu oferta opiewa na ok. 9 mln zł. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się pierwszych prac w terenie? Sprawdźcie nowe informacje o inwestycji.

Tramwaj na Gocław coraz bliżej - nowe informacje ws. inwestycji

- Wybraliśmy ofertę w postępowaniu przetargowym na opracowanie dokumentacji wykonawczej oraz pozyskanie zgód i pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia robót budowlanych przy nowej trasie tramwajowej na Gocław - ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak dodał, zgodnie z bieżącymi założeniami miasto powinno pozyskać potrzebne dokumenty i decyzje w 2027 r., co umożliwiłoby realizację prac. Wtedy też, jeśli nie zabraknie środków finansowych, zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Niedługo później mogłyby ruszyć same roboty.

Jak podkreślił ratusz, Tramwaje Warszawskie dysponują już projektami budowlanymi trasy, zatwierdzonymi projektami stałej organizacji ruchu oraz ważną decyzją środowiskową. "Teraz pora na kolejny krok - rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na opracowanie projektów wykonawczych oraz korektę i aktualizację posiadanej dokumentacji. W ramach prawa opcji przewidziane jest również opracowanie materiałów i uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, która pozwoli na dysponowanie nieruchomościami na cele budowlane" - dodali urzędnicy.

Najkorzystniejszą ofertę na kwotę nieco ponad 9 mln zł brutto złożyła firma Databout. Co istotne, mieści się ona w założonym przez miasto budżecie.

Tramwaj na Gocław - co powstanie w ramach inwestycji? Trasa

Nowa trasa tramwajowa na Gocław o długości ok. 3,6 km będzie odchodziła od istniejącej trasy w al. Waszyngtona w rejonie Kanału Wystawowego. Dalej tory poprowadzą wzdłuż Kanału, wiaduktem nad al. Stanów Zjednoczonych i w rezerwie tzw. Trasy Tysiąclecia. Następnie tramwaje pojadą w ciągu ul. Bora-Komorowskiego do pętli Gocław. Przejazd z tejże pętli do stacji metra Centrum ma zająć ok. 20 minut.

W ramach inwestycji powstanie sześć zespołów przystankowych z 14 nowymi platformami. Do tego dojdą most tramwajowo-pieszo-rowerowy oraz trzy kładki pieszo-rowerowe nad Kanałem Wystawowym. Poza tym projekt przewiduje budowę wspomnianego wiaduktu nad obniżoną do poziomu -1 al. Stanów Zjednoczonych. Ważną częścią przedsięwzięcia będzie także zieleń - posadzonych zostanie co najmniej 320 drzew oraz tysiące krzewów i bylin.

"Przygotowania do realizacji trasy tramwajowej są koordynowane z innymi miejskimi inwestycjami - w tym z powstającymi projektami przebudowy trasy tramwajowej w al. Waszyngtona na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda Wiatraczna czy budowy linii metra M3 Stadion Narodowy - Gocław. Punkt styku metra i tramwaju znajduje się na skrzyżowaniu ul. gen. Fieldorfa »Nila« i ul. gen. Bora-Komorowskiego" - dodał ratusz.

100 tysięcy nowych krzewów i ponad 1 tysiąc drzew! Niesamowity park w Warszawie
Warszawa Radio ESKA Google News
Porachunki Osobiste
Inwestycje drogowe. Czy najniższa cena nadal jest gwarantem wygrania przetargu? PORACHUNKI OSOBISTE