Pomysłodawcą wystawy upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego był zmarły 12 grudnia ub. roku dyrektor Łazienek Królewskich prof. Zbigniew Wawer.
Uroczysty wernisaż był wspomnieniem prof. Wawra i upamiętnieniem jego dokonań na rzecz historii, kultury i nauki polskiej.
Otwarcie wystawy „Powstanie Styczniowe 1863 roku”
- Wystawę możemy poświęcić tym, którzy w nocy z 21 na 22 stycznia zawołali: "Polska ma prawo do wolności, Polska ma prawo do suwerenności, Polska żyje" - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk podczas wernisażu.
- Wystawę otwierają dzieła ukazujące, co działo się przed wybuchem powstania. Warto je pamiętać i przypomnieć, bo dopiero wtedy rozumiemy kontekst wydarzeń roku 1863. I wtedy też zamykamy dyskusje, czy te zryw miał jakikolwiek sens. Ta walka o wolność nie jest marzeniem elit, ale jest marzeniem całego społeczeństwa, że wolna Polska ma być ucieleśnieniem marzeń wszystkich, który czują się i odwołują do tradycji wolnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czy możemy zadawać pytanie, czy było warto? Tak, było warto! Bo inaczej przekręcono by nam kręgosłupy, podeptano by naszą godność! To była walka o godność i honor, osamotniona - podkreślił.
Czytaj również: Niesamowita multimedialna wystawa w Warszawie. Immersive Monet & The Impressionists
- Osamotnieni przegraliśmy, ale ten zryw wychował i ukształtował następne pokolenia – pokolenie pogrobowców powstania, pokolenie Piłsudskiego. Oni wiedzieli, że muszą dokończyć to powstanie, dokończyć dzieło i im się udało - dodał szef UDSKiOR. Przypomniał, że późniejszy marszałek i naczelnik Rzeczypospolitej Józef Piłsudski powtarzał młodym strzelcom Legionów "Dokończcie ich dzieło!" i "Idź i czyń!". - Bo było to zobowiązanie kolejnych młodych pokoleń wobec powstańców z 1863 roku - wyjaśnił.
Wystawa "Powstanie Styczniowe 1863 roku" prezentuje unikatowe dokumenty i druki z epoki, grafiki, pocztówki oraz biżuterię patriotyczną, a także fotografie i druki dotyczące weteranów powstania, którzy w II Rzeczpospolitej byli otoczeni szczególną czcią. Będzie prezentowana do 31 stycznia.