Spis treści
- Queer Muzeum w Warszawie otwarte. Gdzie się znajduje? Adres
- Muzeum LGBT Warszawa - co można w nim zobaczyć?
- Kim jest queer?
Queer Muzeum w Warszawie otwarte. Gdzie się znajduje? Adres
W Mikołajki w stolicy otworzyło się nowe muzeum. W Queer Muzeum poruszana jest tematyka historii środowiska queer w Polsce.
Jak mówią twórcy tego miejsca to pierwsze w Polsce i piąte na świecie muzeum poświęcone historii społeczności queer i szerzej - całego ruchu LGBTQ+.
– Nie jesteśmy tylko muzeum. Jesteśmy też jednostką badawczą. Będziemy badać naszą historię. Bo queerowa historia to część historii Polski i świata – mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Kliszczyński z Lambdy Warszawa, dyrektor muzeum.
Na niewielkiej powierzchni na parterze bloku przy ul. Marszałkowskiej 83 zgromadzono 150 eksponatów. Placówce towarzyszyć będzie archiwum, które ma być otwarte 27 grudnia. Ma być w nim dostępne aż 100 tysięcy eksponatów!
Muzeum LGBT Warszawa - co można w nim zobaczyć?
W Queer Muzeum znajdują się oficjalne dokumenty, pamiątki, przedruki, artefakty, ale też materiały multimedialne. Placówka otrzymała eksponaty m.in. od prywatnych osób.
Wystawa stała QueerMuzeum Warszawa prezentowana jest w formie osi czasu, obejmującej okres od 1559 roku, aż do początków XXI wieku. Wśród eksponatów jest m.in. tekst kodeksu karnego z 1932 roku, w którym zniesiono zniesiono penalizację stosunków seksualnych między osobami tej samej płci.
Wstęp do środka jest bezpłatny. Stąd też Queer Muzeum apeluje o wsparcie, które pomoże rozwijać to miejsce, organizować kolejne wystawy i dokumentować historię queerowej społeczności. Zbiórka dostępna jest pod adresem: pomagam.pl/waedpb
QueerMuzeum to oddolna instytucja, która powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia Lambda Warszawa – najstarszej działającej polskiej organizacji LGBTQ+. Miejsce otrzymało 150 tys. zł wsparcia na prowadzenie w konkursie organizowanym przez władze Warszawy.
Kim jest queer?
Jak czytamy na stronie stowarzyszenia Miłość nie wyklucza, termin queer oznacza osoby, które nie określają swojej orientacji i tożsamości takimi słowami jak gej, lesbijka, osoba biseksualna czy transpłciowa. Po prostu nie czują, że te słowa dobrze je opisują albo w ogóle nie chcą dzielić ludzi w ten sposób.
Tak wygląda QueerMuzeum Warszawa od środka: