Nowe osiedle w Warszawie? Jest propozycja
Firma Archicom nabyła działkę o powierzchni 1,3 ha przy ul. Postępu 2 w 2023 r. Od początku zamiarem dewelopera było postawienie w tym miejscu wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Za koncepcję zabudowy odpowiada warszawska pracownia WWAA, która jest też autorem sąsiedniego osiedla, także zaplanowanego na podstawie przepisów specustawy mieszkaniowej. "Propozycja Archicomu jest zgodna z obowiązującymi, lokalnymi standardami urbanistycznymi i architektonicznymi. Uzyskała też pozytywną opinię Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy" - przekazali przedstawiciele inwestora.
Jak natomiast stwierdził partner w pracowni WWAA Mateusz Świętorzecki, projekt wpisuje się w kontynuację "przekształcania monokultury biurowej tzw. Mordoru w śródmiejską przestrzeń sprzyjającą budowaniu sąsiedzkich relacji". - Zamiast kolejnego biurowca proponujemy otwartą zabudowę mieszkaniową i przyjazną przestrzeń publiczną. Jej architekturą dostosowujemy się do pobliskich budynków, a urbanistyką dopełniamy zabudowę całego miejskiego kwartału i łączymy się z sąsiednim skwerem przy ul. Bokserskiej. Planowane osiedle będzie w pełni powiązane z najbliższą okolicą, umożliwiając każdemu wygodne przejście między budynkami, których teren nie będzie ogrodzony. W ten sposób spacer, wyprawa na zakupy czy dojście do przystanku będą dużo łatwiejsze - powiedział.
Co może powstać przy Postępu 2 w Warszawie?
W ramach osiedla miałoby powstać łącznie pięć wielorodzinnych budynków z ok. 420 mieszkaniami o metrażach od 25 do 82 mkw. Od strony ulicy wysokość bloków wynosi od sześciu do ośmiu pięter, natomiast u zbiegu z ulicą Bokserską pierzeja zakończona jest 12-piętrową dominantą. Budynki znajdujące się w głębi osiedla są niższe, od czterech do sześciu pięter.
Zgodnie z wizją projektantów bloki miałaby otoczyć zieleń, w tym ok. 30 nowych drzew, a powierzchnia biologicznie czynna zajmie 30 proc. terenu. "Na osiedlu będą lokale usługowe dostosowane do potrzeb mieszkańców, takie jak np. piekarnia, kawiarnia, restauracja, fryzjer i apteka. Pomiędzy budynkami planowany jest parterowy pawilon handlowy oraz wewnętrzne dziedzińce z atrakcyjną przestrzenią publiczną. Z kolei istniejący szpaler drzew i duże przeszklenia witryn handlowych od strony ulicy Postępu nadadzą jej charakter przyjaznej alei spacerowej" - przekazali przedstawiciele inwestora.
Jak dodała dyrektor ds. planowania strategicznego w Grupie Echo Investment Inga Pilarska, u zbiegu Postępu i Bokserskiej miałoby tym samym powstać osiedle z placem centralnym i zazielenionym dziedzińcem między budynkami, które wpisze się w kompozycję już istniejącej i powstającej zabudowy w sąsiedztwie. - Zależy nam, żeby to miejsce spełniało oczekiwania sąsiadów i samorządu Warszawy, dlatego wsłuchujemy się w ich głosy i proponujemy dodatkowe inwestycje, które będą służyły lokalnej społeczności - podkreśliła.
Realizacja planów Archicom będzie wiązała się z partycypacją dewelopera w planach rozwojowych dzielnicy. Zgodnie z obecnym założeniem firma sfinansowałaby rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 191 przy ul. Gruszczyńskiego 12 oraz zajęła się rewitalizacją skweru o powierzchni 3 000 mkw., zlokalizowanego od strony ul. Bokserskiej. Firma zapowiedziała również, że w ramach dialogu z lokalną społecznością zaproponuje nowe nasadzenia drzew i krzewów, wytyczenie pieszych ścieżek i miejsc odpoczynku z małą architekturą. Ponadto wykona remont ulicy Postępu, wzdłuż której powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa i bezpieczne zjazdy na osiedle.
"Autorzy koncepcji zachęcają zainteresowanych do zapoznania się ze stroną internetową www.postepu.archicom.pl i dzielenia się opiniami, które można zgłaszać za pośrednictwem formularza lub mailowo pod adresem: [email protected]. Każdy mieszkaniec będzie też mógł wziąć udział w spotkaniach informacyjnych zorganizowanych zarówno zdalnie: 28 października br. o godz. 17:30, jak i stacjonarnie: 4 listopada br. o godz. 17:30 w Domu Kultury "Kadr" przy Rzymowskiego 32. Zbieranie uwag potrwa do 18 listopada" - przekazał inwestor.
Ostateczna decyzja ws. możliwości realizacji osiedla przy Postępu będzie należała do radnych Warszawy.