zdjęcia

Nowe osiedle w Warszawie w skandynawskim stylu. Drewniana elewacja, tarasy, brak ogrodzenia

2024-05-08 10:10

"Osiedla Zasadowa" w Wawrze to rzadko spotykany dziś na rynku deweloperskim sposób myślenia o inwestycji, której największą wartość stanowi architektura. Każdy dom o powierzchni 180 metrów posiada duży salon z otwartą jadalnią i kuchnią na parterze, trzy sypialnie na pierwszej kondygnacji oraz gabinet na poddaszu. Na najwyższych kondygnacjach zaprojektowano przestronne tarasy, z których rozpościera się widok na zieloną okolicę, a na parterze przydomowe ogródki. Domy nie są ogrodzone od frontu.

Radość to dawna miejscowość letniskowa położona na tzw. linii otwockiej. Obecnie należy do warszawskiej dzielnicy Wawer. W tym popularnym niegdyś kurorcie przeważa niska zabudowa, a pośród domów jednorodzinnych i zabytkowych willi, wyróżniają się zachowane jeszcze gdzieniegdzie świdermajery, drewniane domy z przełomu XIX i XX w. 

Malownicza okolica, wchodząca częściowo w obszar Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przyciąga nowych mieszkańców i spragnionych wytchnienia warszawiaków walorami naturalnego krajobrazu oraz licznymi trasami turystycznymi.

Osiedle Zasadowa w Radości. Domy z drewnianych klocków

Wznoszone tam "Osiedle Zasadowa" zaczerpnęło swoją nazwę od ulicy, w której pobliżu zlokalizowana jest inwestycja. Prowadzi do niego wewnętrzna droga, za którą rozpościerają się otwarte, zielone tereny. Takie sąsiedztwo pozwoliło na stworzenie w podmiejskiej przestrzeni zacisznej enklawy do życia - z dala od wielkomiejskiej aglomeracji, jednocześnie dobrze skomunikowanej z sąsiednim Wilanowem i centrum Warszawy.

Osiedle składa się z czterech dwulokalowych budynków jednorodzinnych, których forma ukształtowana została z przesuniętych względem siebie prostopadłościanów. Naprzemienne usytuowanie segmentów pozwoliło na wydzielenie mieszkańcom intymnych stref zarówno na poziomie tarasów, jak i ogródków. Dzięki temu poszczególne lokale zachowują indywidualny wyraz, podczas gdy całość jest spójna.

- Kaskadowy układ brył tworzyć ma rytmiczną, przyjazną w odbiorze architekturę, dostosowaną do ludzkiej skali. Ich kompozycję zaprojektowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji w małej, bocznej uliczce, przez co zespół budynków eksponowany jest przede wszystkim w skrócie perspektywicznym wzdłuż ulicy - mówi autor projektu arch. Paweł Naduk, właściciel pracowni 77 Studio architektury w Warszawie.

Budynki pokrywa elewacja wykonana ze świerkowego drewna, nadając całemu zespołowi współczesnego, a jednocześnie szlachetnego charakteru. Co ciekawe, użyte deski elewacyjne wygładzono tylko od wewnętrznej strony, natomiast na zewnątrz zachowano je w surowym stanie, pozostawiając szorstką powierzchnię na proces naturalnego patynowania. Ten rodzaj zabezpieczenia drewna często stosowany jest w Skandynawii. - W ten sposób zamierzaliśmy uzyskać naturalistyczny, swojski efekt okładziny kontrastującej z politurą wielkich tafli szkła - dodaje arch. Paweł Naduk.

Elewacja swoją kontynuację ma w postaci również drewnianych, ażurowych konstrukcji przy oknach, które przywołują skojarzenia z żaluzjowymi okiennicami. Ich wprowadzenie miało na celu uporządkowanie architektury, rozbicie jednolitej masy fasady oraz dodanie bryłom lekkości i przestrzennego wyglądu. Dzięki szczeblinkom światło wpadające do wnętrz jest naturalnie filtrowane. Ma też zapewniać mieszkańcom poczucie intymności.

Kompozycję zabudowy w postaci prostych, drewnianych pudełek dopełnią elementy małej architektury oraz przedogródki wypełnione zielenią. 

Powierzchnia domów, cena

Każdy dom o powierzchni 180 m kw. posiada:

  • duży salon z otwartą jadalnią i kuchnią na parterze,
  • trzy sypialnie na pierwszej kondygnacji,
  • gabinet na poddaszu,
  • na najwyższych kondygnacjach zaprojektowano przestronne tarasy,
  • na parterze przydomowe ogródki.

Duże, panoramiczne okna i przeszklone barierki pozwalają na wypełnienie wnętrz naturalnym światłem. Zaplanowane na tarasach donice mają dodatkowo zwiększyć ilość zieleni w otoczeniu domów oraz pozwolić na zmianę ich wizerunku w ciągu roku poprzez wprowadzenie różnych kompozycji z użyciem zarówno roślin sezonowych, jak i całorocznych, przekonują architekci.

Projekty 77 Studio architektury często cechuje tworzenie przestrzeni mieszkalnej w symbiozie z naturą i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Tak też jest w Radości. Stąd zastosowanie dominujących w projekcie naturalnych materiałów takich jak drewno i szkło oraz wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. Domy zasilane będą modułami fotowoltaicznymi i pompami ciepła.

Jest to kolejne już zaprojektowane przez tę pracownię osiedle, które nie ma ogrodzeń od frontu. Pozostawienie otwartej, nieograniczonej murami i płotami przestrzeni, tworzyć ma wzdłuż uliczki przyjazne miejsce, zachęcając do nawiązywania relacji międzysąsiedzkich i spacerów obok ciekawie zaaranżowanych ogródków.

"Osiedla Zasadowa" to rzadko spotykany dziś na rynku deweloperskim sposób myślenia o inwestycji, której największą wartość stanowi architektura.

Inwestorrem jest MPBS Investment sp. z o.o. Ceny domów rozpoczynają się od 1,93 mln złotych.

Lokatorzy zabytkowego świdermajera w Otwocku boją się o swój los.