Dawna Skra powraca w nowej odsłonie - kiedy? Co tam powstało?
W ramach pierwszego etapu modernizacji dawnej Skry przygotowano stadion lekkoatletyczny z bieżnią okrężną i prostą, strefami do skoków i rzutów, a także boisko do rugby z naturalną nawierzchnią i trybunami. Na terenie kompleksu pojawiły się również siłownia plenerowa, ścieżki biegowe oraz urządzenia do treningu.
Do tego przy stadionie powstał budynek zaplecza treningowego z szatniami, sanitariatami czy pomieszczeniami dla sędziów i trenerów. Obiekt zaplanowano tak, aby był w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Kompleks przy ul. Wawelskiej odzyskaliśmy w 2021 r., po 13 latach sądowej batalii. Przez długi czas był on praktycznie niedostępny dla mieszkańców, a jego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu. Tym bardziej cieszę się, że już tej wiosny warszawianki i warszawiacy będą mogli korzystać z 13 hektarów miejskiej przestrzeni, którą zorganizowaliśmy z myślą o aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu. To piękne tereny sportowe w samym sercu miasta - otwarte, funkcjonalne i przyjazne wszystkim, którzy chcą poćwiczyć lub po prostu spędzić czas na łonie natury - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Czytaj również: Mazowieckie bije kolejne rekordy. Oto ranking najpopularniejszych atrakcji 2024
W tym miejscu zaznaczyć należy, że poza obiektami dla najbardziej aktywnych, przy ul. Wawelskiej powstała również przestrzeń do spokojniejszego wypoczynku na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Warszawy będą mogli pospacerować nowymi alejkami, przysiąść na leżakach czy pograć w tenisa stołowego i szachy. Na terenie znajdują się też ogrody deszczowe, zbiornik wodny, fontanna oraz nowa zieleń, która uzupełniła dotychczasowe nasadzenia.
Jak przekazała wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, zmodernizowany kompleks będzie dostępny dla zainteresowanych już od końcówki kwietnia. Zarządzaniem Ośrodkiem Wawelska zajmie się Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
Jak docelowo będzie wyglądała Nowa Skra? Plany Warszawy na II etap prac
Przypomnijmy, że zgodnie z zapewnieniami miasta modernizacja dawnej Skry nie zakończy się na zrealizowanych dotąd pracach. W połowie 2023 r. rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczną II etapu inwestycji - powstał projekt hali sportowej i stadionu lekkoatletycznego. Pierwszy z obiektów ma służyć głównie kibicom i zawodnikom siatkówki i koszykówki. "Drugi obiekt, który jest objęty konkursem, to koncepcja stadionu lekkoatletycznego II kategorii IAAF z salą treningową - powstanie on dokładnie w miejscu istniejącego obecnie stadionu RKS »Skra«. Stadion będzie miał zadaszone trybuny mieszczące ok. 25 tys. kibiców oraz ma umożliwiać realizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej" - czytamy na stronie ratusza. Na razie nie wiadomo, kiedy opisane wyżej plany zostaną skutecznie zrealizowane.
Czytaj również: Nowości Centrum Nauki Kopernik przyciągną tłumy. Czekają w Planetarium
