Budynki

Nowy budynek SGH otwarty. Miejsce robi wrażenie ZDJĘCIA

2024-12-11 10:30

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie może pochwalić się nowym budynkiem wchodzącym w skład uczelnianego kampusu. Co znajduje się wewnątrz otwartego 3 grudnia obiektu? Jakie będzie jego zastosowanie i - przede wszystkim - jak wpisał się w estetykę okolicy?

Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH już otwarte

We wtorek 3 grudnia dokonano otwarcia najnowszego nabytku warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Jest nim budynek Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ulicy Batorego 8.

Otwarcie nowego budynku oznacza, ze studenci SGH zyskali ponad 9 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni do swojego użytku.

Budynek powstawał w trudach, mierząc się z ekonomicznymi konsekwencjami pandemii COVID-19 oraz wojny na Ukrainie. Jednak budowę udało się szczęśliwie ukończyć.

Nawiązania do historii i... łąka na dachu

Obiekt posiada cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne, a jego powierzchnia użytkowa wynosi około 9 tys. m². Wewnątrz znajdują się 24 nowoczesne sale dydaktyczne, w tym jedna aula na blisko 140 miejsc.

Choć obiekt przeznaczony jest dla studentów to zgodnie z zamysłem architektów posiada wiele ogólnodostępnej przestrzeni. Obejmuje ona cały parter oraz centralne hole w środkowej części CPI. Znajdują się tam restauracje, kawiarnie, strefy ekspozycyjne, obszar do organizacji warsztatów a także strefa do coworkingu. Najniższe poziomy obiektu są nasłonecznione dzięki szczelinom na obwodzie budynku, poprzez który szklany strop wpuszcza do środka naturalne światło słoneczne.  

Niezwykłym elementem projektu jest z pewnością łąka, którą zlokalizowano... na dachu. Swobodny dostęp będą do niej mieli studenci. W ten niezwykły sposób budynek żywo koresponduje z sąsiednim terenem Pola Mokotowskiego. To zresztą był zamysł twórców, którzy chcieli aby CPI stanowiło przykład syntezy kultury i natury.

Krawędzie wysuniętych, porośniętych łąką zielonych tarasów oraz dynamiczne skośne belki były są, zgodnie z projektem, zabarwione odcieniem ceglastym, który nawiązuje do historycznego zespołu obiektów SGH.

Autorem projektu budynku jest pracownia Stelmach i Partnerzy (to owoc wygranego konkursu architektonicznego z 2017 roku), generalnym wykonawcą była firma ERBUD, a podwykonawcą Warbud Betony.

Centrum Innowacji SGH przy ulicy Batorego w Warszawie - zobacz zdjęcia, jak budynek prezentował się latem 2024:

Skandynawski pawilon SGH na Polu Mokotowskim w Warszawie