Pies

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

Nowy dom dla psich seniorów na Paluchu. Geriatria dla zwierząt

2023-02-08 9:26

Trwają prace przy przy budowie nowego obiektu geriatrii dla psów w Schronisku na Paluchu im. Jana Lityńskiego. Pawilon ma być gotowy w wakacje, a w miejscu tym zamieszkają starsze, często schorowane już pieski.

Kiedy wyobrażamy sobie idealnego pieska, wiele osób ma przed oczami szczeniaka lub pełnego energii młodego dorosłego. Nic dziwnego, że w schroniskach psi seniorzy często nie cieszą się odpowiednim zainteresowaniem i do swoich ostatnich dni mieszkają tam, gdzie reszta zwierząt znajduje nowych właścicieli.

Właśnie dlatego tak ważny jest komfort piesków. Schronisko na Paluchu na jesieni rozpoczęło budowę nowego pawilonu, który stanie się geriatrią dla zwierząt. Gotowy jest już stalowy szkielet, a jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż dachu i ścian zewnętrznych. Na wakacje miejsce to zyska nowych mieszkańców.

Czytaj także: Nastolatkowie próbowali okraść seniora z oszczędności. Zostali zatrzymani

Schronisko na Paluchu. Powstaje geriatria dla psów

Nowy budynek geriatrii będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 starszych psów. Obiekt zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów, to z pewnością ułatwi szybką pomoc weterynaryjną, gdyby któryś z seniorów jej pilnie potrzebował. W pawilonie tym powstaną gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale pielęgnacji i kąpieli. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi.

Starszy pies dalej pozostaje tym samym zwierzęciem, którym był w młodości, chociaż często ma już rozmaite problemy zdrowotne. Nowy budynek geriatrii będzie przygotowany również na zaspokajanie potrzeb zabawy i ruchu takich piesków. Na trawiastych wybiegach mają powstać place zabaw z urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie drzew i zadaszeń chroniących zwierzęta przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.

Czytaj także: Małe zwierzęta umierają zimą. Straszny los spotyka je, gdy szukają schronienia

Konstrukcja nowego pawilonu

Największym sprzymierzeńcem starszych piesków jest oszczędność czasu. Właśnie dlatego nowy budynek ma stosunkowo prostą konstrukcję, a dzięki temu powstaje szybciej niż bardziej skomplikowane projekty. Został on zaprojektowany w systemie modułowym i powstaje poprzez skręcanie poszczególnych elementów. To cicha i sprawna technologia, która – w razie potrzeby – umożliwi demontaż i przeniesienie stalowej konstrukcji w inne miejsce.

W tym momencie teren budowy został szczelnie ogrodzony wyciszającymi płytami. Zapewniło to spokój i bezpieczeństwo zwierzętom mieszkającym w innych częściach schroniska.

Ekologiczna misja schroniska

Podczas zaspokajania podstawowych potrzeb swoich mieszkańców, Schronisko na Paluchu nie zapomina o ekologicznych rozwiązaniach. Nowy pawilon jest zaprojektowany w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. Oznacza to szereg istotnych rozwiązań. Dla przykładu podziemne zbiorniki będą magazynować deszczówkę, którą będzie można wykorzystać na potrzeby schroniska. Natomiast na dachu pojawi się zieleń, która również będzie zatrzymywać wodę opadową. Zamontowane zostaną też panele fotowoltaiczne. W znacznym stopniu powinny one pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla placówki. Budynek będzie ogrzewany pompą ciepła.

Planowany termin zakończenia prac przy budowie pawilonu to sierpień 2023 r. Za realizację inwestycji odpowiada Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Nie możemy doczekać się kolejnych doniesień o zadowoleniu mieszkańców tego miejsca.

Czytaj także: Ekologiczna edukacja dla najmłodszych. MPO rusza z kolejną edycją warsztatów "Mini wysypisko" dla szkół i przedszkoli

Ukradli panu Stanisławowi wózek, bo nie chcieli iść pieszo