Wybór zwierząt widocznych na muralu nie był przypadkowy. Zarówno humbak, jak i niedźwiedzica mają symbolizować rodziców. Ale oczywiście każdy może ten obraz interpretować po swojemu. - Każde z tych stworzeń jest drapieżnikiem, ale ma cechy, które przypisalibyśmy do rodziców - tłumaczy Wojciech Brewka, artysta. - Niedźwiedzica to jedno z dużych, matkujących zwierząt, które z jednej strony zajmuje się dziećmi, a z drugiej, potrafi być niebezpieczna. Może skrzywdzić niewinne istoty. Humbak symbolizuje zaś ojca. Jest olbrzymim drapieżnikiem, a też się opiekuje młodymi. Są nawet przypadki, gdy tworzy przedszkola dla młodych humbaków. Potrafi też swoje dzieci uchronić przed m.in. orkami i fokami - dodaje.
Obraz przedstawiony na muralu można interpretować w różny sposób - ważne było, by po prostu skłaniał przechodniów, nie tylko dzieci i ich rodziców, do refleksji. - Mamy nadzieję, że będą się zastanawiać, co to znaczy dawać dzieciom siłę, jakimi sposobami można to robić - mówi Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Kochamy swoje dzieci, opiekujemy się nimi, chcemy, by były szczęśliwe, ale często zapominamy o tym, jak bardzo ważne jest, by towarzyszyć swojemu dziecku w jego życiu, by je słuchać, wspierać. W rezultacie dziecko często czuje się niedoceniane i brakuje mu poczucia bezpieczeństwa - dodaje.
W przygotowaniu warsztaty dla siódmoklasistów
Na samym muralu się jednak nie skończy. Urząd dzielnicy nawiązał szerszą współpracę z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę - w szkole, na której znajduje się mural, przedstawiciele organizacji będą prowadzić warsztaty dla siódmoklasistów. - Obok muralu będziemy przechodzić na co dzień, a te dzieci muszą dostać informację, czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje, jeśli się ona pojawi, to gdzie powinni szukać pomocy - mówi Karolina Jakobsche, rzeczniczka Dzielnicy Pragi-Północ.
- Te warsztaty przybliżą między innymi, co to jest telefon zaufania i jak z niego korzystać - tłumaczy Aleksandra Milczarek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Chcemy też pokazać dzieciom, jak reagować w sytuacjach, które są dla nich trudne. Co mogą sami wtedy zrobić, gdzie szukać pomocy, jak to robić, jak można rozmawiać z rodzicami, co dorośli powinni zrobić w takiej kryzysowej sytuacji - wylicza.
Mural powstał w zaledwie kilka dni. Można go oglądać na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!