Mural

i

Autor: PFN Mural poświęcony obronie Reduty Ordona

Nowy mural w Warszawie. Upamiętnia obrońców Reduty Ordona

Polska Fundacja Narodowa wsparła powstanie muralu poświęconego obronie Reduty Ordona 6 września 1831 r. w czasie powstania listopadowego. Obraz odsłonięto na budynku przy al. Bohaterów Września 19 w Warszawie.

Nowy mural w Warszawie

- Mural, który ma upamiętnić bohaterów i czcić obrońców Reduty, przedstawia wojskowych z czasów powstania listopadowego zestawiony z współczesnymi żołnierzami - ich sprzętem i umundurowaniem. Ma to być elementem edukacji historycznej skierowanej do dzieci i młodzieży oraz krzewienia wśród nich patriotyzmu, a PFN wsparła przygotowanie i powstanie muralu" - wyjaśnił Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki ocenił, że PFN włączyła się w projekt, by estetyzować tkankę miejską, ale przede wszystkim, by edukować wszystkich odbiorców tego przekazu.

- Przestrzeń publiczna wymaga roztropnego zagospodarowania tematami ważnymi społecznie. Pamiętajmy, że street art przestał już być awangardowym wyrazem sztuki, a stał się pełnoprawną formą komunikowania. Korzystamy z niego, aby poprzez dzieło wizualne docierać z historią do młodego pokolenia – mówił.

Wiceprezes PFN Michał Góras powiedział, że Fundacja liczy, że mural stanie się atrakcją historyczno-edukacyjną. - Dzięki nowoczesnej formie wyrazu chcemy przyczynić się do rozwoju świadomości obywatelskiej i narodowej. Mamy nadzieję, że mural przyczyni się do kształtowania postaw patriotycznych i polskości - podkreślił.

We wtorek odsłonięcia pięcioczęściowego obrazu na elewacji ochockiej kamienicy w okolicach, gdzie była reduta 54, dokonał szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.

Obrona Reduty Ordona

W 1831 r. podczas powstania listopadowego reduta nr 54 była najbardziej wysuniętym fragmentem fortyfikacji Warszawy - wówczas na przedpolach miasta. Dzień przed rosyjskim atakiem dowódca obrony Warszawy generał Józef Bem nakazał bronić reduty za wszelką cenę i wysadzić fortyfikację, gdyby miała wpaść w ręce wroga.

Gdy Rosjanie otoczyli redutę i wdarli się do środka uniemożliwiając odwrót, obrońcy wysadzili obiekt, by przeciwnik nie zdobył składowanej w tym miejscu amunicji.

Według historyków opisywany w utworze Adama Mickiewicza ppor. Julian Konstanty Ordon nie wysadził się w reducie, gdy nieprzyjaciel wdarł się środka. Miał tego dokonać "kapitan piechoty Nowosielski wraz z majorem, kilku oficerami".

Iga Świątek na ścianie szkoły w Raszynie! Gwiazda będzie miała swój mural