Z Warszawy

Nowy park powstaje w Warszawie. Będą zieleń, pomosty, park linowy

2024-12-02 19:26

W połowie listopada przedstawiciele Zarządu Zieleni przekazali nowe informacje z budowy parku Żerańskiego. Duża, zielona przestrzeń, aranżowana obecnie na Białołęce, wkrótce będzie przyciągała prawdziwe tłumy spacerowiczów. Kiedy zostanie udostępniona zainteresowanym mieszkańcom?

Nowy park w Warszawie - na jakim etapie są prace?

Jak przekazali przedstawiciele Zarządu Zieleni we wpisie na Facebooku, na miejscu zakończono już montaż parku linowego, który bez wątpienia zainteresuje młodych warszawiaków. Obecnie trwają jeszcze roboty przy tworzeniu placu zabaw. Do tego wykonawca - firma INMEL Poznań - "wykonał większość podbudów pod ciągi komunikacyjne i ok. 30 proc. nawierzchni mineralnych".

W przestrzeni parku posadzono już również część bylin i krzewów, których docelowo będzie kolejno 36 tys. i ponad 1 tys. Ruszyło także sadzenie drzew - finalnie w parku ma się ich znaleźć ok. 500. Do tego dojdą oczywiście łąki i trawniki. "Prace trwają nie tylko na lądzie - zakończono wbijanie dalb, czyli pali, które służą do cumowania. Trwa również montaż pomostów" - dodali przedstawiciele Zarządu.

Czytaj również: Domu Lubiczów z "Klanu" nie ma na Sadybie. Gdzie naprawdę stoi?

Park Żerański - gdzie powstaje? Kiedy prace się zakończą?

Park Żerański aranżowany jest na terenie około 13 ha, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego. Jak zapowiadał w przeszłości stołeczny ratusz, poza wymienionymi wyżej elementami na miejscu pojawią się również ścieżki rowerowe, podesty i wiaty. Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej została podpisana jeszcze w 2021 r., na budowę - w 2023 r.

"W północnej części parku ingerencje będą niewielkie - teren zostanie zabezpieczony i uporządkowany. Zagospodarowana zostanie natomiast część południowa. To tutaj powstanie sieć ścieżek pieszych i rowerowych, place zabaw z naturalnych materiałów, siłownie oraz strefa dla psów. Przewidziano też pawilony z zapleczem gastronomicznym, które będą przenikać się z przestrzenią parku poprzez otwarte dziedzińce z ogrodami, tarasy i pergole" - informowali urzędnicy w 2021 r.

Kiedy nowy zielony teren zostanie udostępniony spacerowiczom? W odpowiedzi na pytanie internautki przedstawiciele Zarządu Zieleni poinformowali, że zakończenie I etapu prac planowane jest na II kwartał 2025 r. Pawilon powinien być natomiast gotowy w listopadzie 2025 r.

Czytaj również: To najlepsze lodowisko w Warszawie. Mieszkańcy sami wybrali lidera

Gotówką już nie zapłacisz. Nowe parkomaty na ulicach Warszawy
Dlaczego miasta bez drzew nie przetrwają? DROGOWSKAZY
Człowiek na Ziemi bez drzew nie przetrwa. Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości. Świadomość tego mają mieszkańcy osiedla Stara Miłosna w Warszawie, którzy walczą o każde drzewo wytypowane przez lokalnych urzędników do wycięcia. W tym celu zawiązali lokalną inicjatywę, która wskazuje błędy, pochopne i niezrozumiałe decyzje władz samorządowych związane z planowaniem infrastruktury i rozbudową osiedla, decyzje, które wiążą się z eliminacją zielni z przestrzeni miasta. Czy Polacy drzew nie lubią? Co drzewom zawdzięczamy i dlaczego bez nich nie przetrwamy? Dlaczego drzewa zasługują na szczególną ochronę w miastach? I jak ta ochrona wygląda w praktyce? Gośćmi Michała Poklękowskiego są Małgorzata Olejniczak i Sebastian Olszta z lokalnej inicjatywy "Stara Miłosna Dla Drzew",
Drogowskazy