W wytycznych przetargowych zaleca się rozebranie budynku starej małpiarni wraz z wybiegiem. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi nowy obiekt może być większy, ale kształt pawilonu należy dostosować do oryginalnej bryły z lat 50.
Nowa małpiarnia w Warszawskim ZOO
Cała małpiarnia obejmuje trzy moduły zgodne z kontynentalnym zasięgiem występowania: Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Azja Południowo-Wschodnia. W dwóch częściach, tj. Ameryce Południowej i Azji, przed szybą ekspozycyjną powstaną baseny dla tapirów i kapibar.
Nowa małpiarnia ma mieć 4300 mkw. W trzech strefach zamieszkają różne gatunki małp. W części Ameryka Południowa - kapucynki i czepiaki, w części Afryki Środkowej - pawiany i koczkodany, a w części Azja Południowo-Wschodnia - gibony i lutungi.
Na wybiegach zewnętrznych pojawi się egzotyczna roślinność, baseny i drewniane konstrukcje dla zwierząt. Wystrój każdej ze stref zostanie uzupełniony o wiszące z sufitów liny, naturalne pnie drzew i konary. Na parterze, w szklanej elewacji, będą kraty stalowe w kolorze grafitowym, nawiązujące do klatek starej małpiarni, które stopniowo będą porastać pnączami.
W nowej małpiarni znajdą się również przestrzenie edukacyjne dla różnych gatunków gadów, płazów i bezkręgowców, występujących na poszczególnych kontynentach.
Projekt ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Będzie uwzględniał również pomieszczenia socjalne, kuchnię dla zwierząt, pomieszczenie techniczne i toalety. Budynek ma być w pełni dostosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia (2024) - zobacz zdjęcia: