Nowy peron na Zachodnim OTWARTY! I nie tylko

i

Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Warszawa Zachodnia: Nowy peron już otwarty! To dopiero początek

2021-12-21 20:31

Podróżni mogą już korzystać ze zmodernizowanego peronu numer 6. Jednocześnie otwarto kładkę nad torami, która pozwoli dostać się pasażerom na nowy peron. Postępują prace nad podziemnym przejściem, zadaszeniem oraz kolejnymi peronami. Co się zmieni?

Nowe oblicze Zachodniego

To pierwszy nowy peron, który został oddany do użytku podróżnych. Jest całkowicie zadaszony, oświetlony, a oczekujący na pociąg podróżni będą mogli skorzystać z ławek czy osłoniętych poczekalni. W ciągu doby przewiduje się, że przy peronie przejedzie blisko 80 pociągów z 700 odwiedzających dziennie stację Warszawa Zachodnia.

Na peron 6 prowadzi specjalnie wybudowana kładka. Połączy ona wejście na stację od strony ulicy Tunelowej i peron 5, z którego dalej można iść starym przejściem podziemnym. To jednak nie jedyne nowości - pociągi powracają na peron Dworca Zachodniego, znajdujący się na kolei obwodowej (peron numer 9, kiedyś numer 8). - To oznacza, że przywrócono połączenie Dworca Zachodniego z Dworcem Gdańskim - mówi Karol Jakubowski z Polskich Linii Kolejowych.

Nowy peron na Zachodnim OTWARTY! Co jeszcze nowego na stacji?

i

Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na jakim etapie są prace?

Ze względu na szeroko zakrojone roboty, stacja nie może zagwarantować, że będzie w stanie zapewnić komfort poruszania się osobom niepełnosprawnym. Tymczasem robotnicy kończą prace przy budowie peronów 7 i 8. Wysoce zaawansowane roboty budowniczy prowadzą też w nowym przejściu podziemnym (swoim zasięgiem dotrze nawet do peronu linii obwodowej) czy tunelu tramwajowym. Ułożono już nowe tory i rozwieszono sieć trakcyjną. Kończy się część prac przy zadaszeniu hali peronowej - docelowo przykryte będzie osiem peronów stacji. Powstaje także LCS - lokalne centrum sterowania z komputerowymi urządzeniami. LCS zapewni sprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego.

Modernizacja dworca będzie kosztowała około 2 miliardy złotych. Polskie Linie Kolejowe starają się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Stacja ma być w pełni gotowa do użytku do końca 2023 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Skąd pochodzi ten wybitny Polak? Odpowiedź na ostatnie pytanie nie da ci zasnąć

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Robert Lewandowski?