las

i

Autor: fot. Pixabay

Z kraju

Rząd ma nowy pomysł na lasy społeczne. Jeden z nich może powstać wokół Warszawy

2024-07-30 15:46

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało 14 lokalizacji dla tzw. lasów społecznych. Miałyby one powstać m.in. wokół Trójmiasta czy Warszawy. Resort zadeklarował, że lasy społeczne mają zostać wyznaczone do końca października.

O propozycji poinformowali we wtorek, 30 lipca na briefingu prasowym szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała.

Lasy społeczne w Polsce dla zwiększonej ochrony

Minister podkreśliła, że wyznaczenie tzw. lasów społecznych to drugi krok w celu zwiększenia ochrony lasów w Polsce, po styczniowym moratorium, które ograniczyło wycinkę w 10 lokalizacjach. Przypomniała, że decyzja ta pozwoliła na ochronę blisko 100 tys. ha lasów cennych przyrodniczo. Dotyczyło to np. lasów uzdrowiskowych.

- Dzisiaj czas wykonać drugi krok i pokazać bazę, którą stworzyliśmy pod projekt "lasy społeczne" [...]. Dzisiaj kładziemy na stół do dyskusji wypracowane przez uczestników Ogólnopolskiej Narady o Lasach obszary konkretnych lokalizacji w 14 miejscowościach w kraju - powiedziała minister. Jej zdaniem projekt ten "jest szczególnie ważny dla 13 mln obywateli, którzy mieszkają właśnie w tych aglomeracjach".

Gdzie mają powstać lasy społeczne? Plany dotyczą nie tylko Warszawy

Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował, że wskazane lokalizacje to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice i Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce. Dodał, że obszary lasów społecznych zostały zaproponowane na podstawie tego, co wskazały organizacje społeczne. Zarówno on, jak i minister Hennig-Kloska zastrzegli jednak, że te propozycje będą jeszcze szeroko konsultowane.

Hennig-Kloska mówiła, że lokalizacje stanowią bazę, nad którą mają pracować zespoły konsultacyjne. Mają w nich uczestniczyć lokalne społeczności, przedstawiciele Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych - wymieniła szefowa MKiŚ.

Wiceminister Dorożała wyjaśnił, że zespoły te mają wyznaczyć obszary tzw. lasów społecznych do końca października. Pytany o potencjalną powierzchnię, jaką zajmą, wiceminister podkreślił, że to zostanie wypracowane w negocjacjach. - Nie chciałbym gdybać, czy to będzie kilka procent [...]. To jest otwarty proces - powiedział. - Ale na pewno jest to kolejna cegiełka do tych 20 proc., czyli 20 proc. obszarów leśnych, które chcielibyśmy wyłączyć z intensywnych wycinek - dodał.

Czym są lasy społeczne? Nowa inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister Dorożała, tłumacząc koncepcję tzw. lasów społecznych, podkreślił, że mają one służyć głównie lokalnym społecznościom. Na zajmowanych przez nie obszarach mogłaby powstać infrastruktura społeczno-turystyczno-sportowa - mówił. - Zakładamy, że to nie będą lasy o wiodącej funkcji gospodarczej; jakiś rodzaj prac będzie musiał być prowadzony, chociażby z punktu widzenia bezpieczeństwa - powiedział Dorożała. Zaznaczył jednak, że takie lasy nie będą rezerwatami ścisłymi.

Dorożała odniósł się również do stanowiska niektórych przedstawicieli branży drzewnej, którzy zawiesili prace w zespole ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo. - Ubolewam nad tym. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej pracować. Te prace trwają od kilku miesięcy, to czasami są trudne rozmowy. [...] Nie powinno się odchodzić od stołu w momencie, kiedy się przy tym stole jest - powiedział wiceszef MKiŚ wskazując, że zaproszenie do rozmów jest aktualne. - Mam nadzieję, że ci konkretni przedstawicie (branży drzewnej) wrócą i będą dalej rozmawiać - dodał.

Lasy społeczne w Polsce. Stanowisko branży drzewnej

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wyjaśniła powody zawieszenia prac w zespole przez część branży. - Wszystkie nasze dotychczasowe działania, merytoryczne argumenty, dostarczane analizy i publikacje, nie zostały nawet w najmniejszy sposób wzięte pod uwagę przy pracach dotyczących przedmiotowego tematu - poinformowała.

Izba dodała, że sektor leśno-drzewny nie jest przeciwnikiem proponowanych zmian, ale muszą być one "podejmowane przez kompetentne gremium zespołu międzyresortowego polskiego rządu". - Cały czas zaznaczamy, że polskie społeczeństwo, które jest zapraszane do konsultacji, musi być w pełni świadome potencjalnych zysków, ale i ryzyka i strat, jakie się z tymi zmianami wiążą. Niezbędne to tego są ekspertyzy społeczno–ekonomiczne, które będą szacowały potencjalne zagrożenia, negatywne skutki i konsekwencje kolejnych ograniczeń w pozyskaniu surowca drzewnego - wskazano w oświadczeniu.

Zazieleniony plac Bankowy - zobacz zdjęcia:

Poruszający Mapping 3D w Warszawie. Budynek przy ul. Długiej opowie o Powstaniu Warszawskim