Pałac Saski

i

Autor: Pałac Saski

Pałac Saski

Nowy rząd chce odbudować Pałac Saski jak najszybciej. Ruszyła budowa zadaszeń nad fundamentami

2024-02-28 14:20

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że chce, by Pałac Saski w Warszawie powstał jak najszybciej. "My z odbudową Pałacu Saskiego się spieszymy" - powiedział. Nie wszyscy podzielają jego entuzjazm. Inwestycję skrytykowała kandydatka na prezydentkę Warszawy Magda Biejat.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że nowy rząd planuje odbudować Pałac Saski. Oznacza to, że koalicja chce kontynuować projekt, którego realizację zapowiedział w 2018 roku prezydent Andrzej Duda.

"My z odbudową Pałacu Saskiego się spieszymy. Chcemy, żeby było szybko i żeby wreszcie Grób Nieznanego Żołnierza, czyli tak naprawdę jedyny ołtarz ojczyzny, jedyny dla wszystkich Polaków, został obudowany godnie. Taki jest sens tego przedsięwzięcia" - powiedział w rozmowie z PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się również do sprawy zadaszenia odkrytych fundamentów Pałacu. Stwierdził, że poprzedniemu zarządowi spółki przez rok nie udało się ich zabezpieczyć, a nowy zrobił to w dwa miejsce. Prace nad zabezpieczeniem zabytku zaczęły się w poniedziałek. Mają powstać tam hale, które zasłonią piwnice Pałacu Saskiego.

Obudowa Pałacu Saskiego w ogniu krytyki

Nie wszyscy podzielają jednak entuzjazm ministra Bartłomieja Sienkiewicza związany z odbudową Pałacu Saskiego. Kandydatka na prezydentkę Warszawy Magda Biejat skrytykowała arbitralną decyzję nowego rządu w tej sprawie.

"Koszt odbudowy Pałacu Saskiego to ok 2,5 mld. Za te środki można odremontować wszystkie przedwojenne kamienice w Warszawie, które dziś stoją puste. Tak poważna decyzja powinna zostać podjęta z udziałem warszawiaków i stołecznego samorządu, nie w gabinecie ministra Sienkiewicza" - stwierdziła Magda Biejat na portalu X.

Wtórował jej także warszawski aktywista Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

"A dodajmy jeszcze, że ten projekt w zakładanym przez PiS kształcie oznacza, że trzeba będzie wyciąć kilkadziesiąt (!) dorosłych drzew w Ogrodzie Saskim. De facto zabrać cały kwartał parku. I po co ten pośpiech ministra Sienkiewicza?" - napisał.

Kiedy Pałac Saski zostanie odbudowany?

Obecne plany zakładają, że odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie zakończy się w 2030 roku. Zostanie ona zrealizowana na podstawie projektu stworzonego przez pracownię WXCA.

W styczniu Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarząd spółki Pałac Saski, a w jego miejsce powołał nowy. Prezesem jednoosobowego zarządu został Jan Zajączkowski. Obecnie w składzie Rady Nadzorczej spółki Pałac Saski są: Małgorzata Podrecka – reprezentująca Prezydenta RP, Aleksander Galos – reprezentant Prezesa Rady Ministrów, Katarzyna Olesiak - reprezentująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Kłoczko – reprezentant Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Beza-Bojanowska – reprezentująca Ministra Finansów, Michał Olszewski – reprezentant prezydenta m.st. Warszawy.

Pałac Saski - tak ma wyglądać po odbudowie

Tu odbudują Pałac Saski! Wykopaliska na pl. Piłsudskiego