Warszawski System Biletowy – jak będzie działać?
Pasażerowie warszawskiej komunikacji miejskiej będą mogli korzystać z internetowego portalu pasażera i aplikacji mobilnej. Za podróż zapłacą kartą płatniczą czy też smartfonem z funkcją NFC. Dodatkowo, w przyszłości będą mogli uiścić odpowiednią kwotę za liczbę przejechanych przystanków. Uspokajamy jednak osoby mniej zaprzyjaźnione z technologią - nadal będzie możliwe korzystanie z biletów papierowych. Te będzie się dało skasować za pomocą umieszczonego na nich kodu QR.
Kiedy zostanie wprowadzony Warszawski System Biletowy, będzie można wygodniej płacić za przejazdy transportem publicznym. Na nowym kasowniku pasażerowie wybiorą typ biletu i zapłacą za niego kartą płatniczą bądź urządzeniem z funkcją NFC. W dalszej przyszłości będzie jeszcze wygodniej. Nowy system zakłada, że bilet można będzie skasować od razu, przykładając kartę czy inny nośnik płatniczy. Przy wysiadaniu z pojazdu również będzie trzeba go przyłożyć - tak naliczona zostanie opłata za przejazd. System rozliczy przejazdy na koniec dnia, a ostatecznie trzeba będzie zapłacić nie więcej niż za bilet dobowy.
Kiedy zostanie wprowadzony nowy system biletowy w Warszawie?
Już teraz wykonawcy mogą składać oferty na propozycje rozwiązań technicznych dla Warszawskiego Systemu Biletowego. Później ZTM będzie prowadził dialog z oferentami na temat tego, jak ma wyglądać cały system. Ostateczny wybór przez władze stolicy nastąpi w czerwcu lub lipcu 2025 roku. Potem wykonawca, w oparciu o wspólne ustalenia, przygotuje system, z którego będzie można skorzystać już w 2027 roku.
Według założeń Warszawski System Biletowy ma być wygodny dla pasażerów. Dzięki nowej aplikacji mobilnej i portalowi pasażera będzie można zaplanować dogodną podróż komunikacją miejską. Wystarczy wyznaczyć cel i wtedy system dobierze najlepszą trasę. W portalu pasażera będą też podawane aktualne informacje o zmianach w transporcie publicznym.
Łąka kwietna zamiast betonu. Wielkie zmiany przy stacji metra Centrum, zobacz zdjęcia: