Obowiązkowe zasłanianie twarzy
Wcześniej Ministerstwo Zdrowia nie rekomendowało noszenia maseczek przez wszystkich. Zalecano je wyłącznie personelowi medycznemu i osobom chorym. Jednak od czwartku 16 kwietnia zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe dla osób przebywających w miejscach publicznych. Można użyć do tego chusteczki czy szalika, ale także maseczki ochronnej.
Maseczka ochronna - jakie warunki powinna spełniać?
Maseczka powinna być wygodna i szczelnie przylegająca do twarzy, musi posiadać zauszniki z elastycznej gumy, składać się z wielu warstw tkaniny, pozwalać na swobodne oddychanie, nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształtu maseczki.
Maseczka ochronna - jak ją założyć?
Zgodnie z zaleceniami, przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy - umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. GIS przypomina, abyśmy nie używali ponownie masek jednorazowych.
Maseczka ochronna - jak ją zdjąć?
Nieprawidłowe zdejmowanie maseczki ochronnej może zwiększyć ryzyko zakażenia. Żeby tego uniknąć, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Należy pamiętać, aby podczas zdejmowania nie dotykać maseczką oczu, nosa i ust. Maseczkę należy wyrzucić do kosza na odpady. Po zdjęciu maseczki należy umyć ręce wodą i mydłem. W przypadku wielorazowej maseczki, należy ją wyprać, a następnie wyprasować.