w warszawie

Od dzielnicy przemysłowej po Mordor. Jak zmienił się Służewiec na przestrzeni lat?

2024-06-07 16:57

Służewiec Przemysłowy to bardzo dynamicznie rozwijające się osiedle, które czekają kolejne zmiany. Jednak ta okolica nie zawsze słynęła z biurowców i korporacji. Zamiast nowoczesnych budynków, wcześniej w tych miejscach znajdowały się zakłady przemysłowe.

Od Służewca Przemysłowego do Mordoru, aż po dziś. Jak zmieniła się ta poddzielnica Mokotowa, której granice stanowią ulice Woronicza, Wołoska, Obrzeżna i Bokserska?

Służewiec Przemysłowy. PRL-owskie fabryki i magazyny

W 1951 roku rozpoczęto realizację Południowej Dzielnicy Przemysłowo-Składowej na terenie dawnej wsi Służewiec. Autorem projektu był Janusz Krotkiewicz z Warszawskiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego. Na tym obszarze zaplanowano około 60 inwestycji przemysłowych oraz osiedle dla 26 000 mieszkańców.

Nazwy ulic: Postępu, Racjonalizacji, Konstruktorska, Cybernetyki, Wynalazek, które funkcjonują do dziś, miały pokazywać sukces Polski Ludowej.

Przemiany Służewca Przemysłowego od lat 90. do dziś

Służewiec funkcjonował jako ośrodek przemysłu od lat 50-tych do 90-tych. Wraz ze zmianą ustroju w Polsce, zabudowa przemysłowa na Służewcu była wyburzana, a na jej miejscu zaczęły powstawać biurowce. Pierwszym tego rodzaju obiektem na Służewcu był "Curtis Plaza", który został wybudowany w 1992 roku.

Zakłady Urządzeń Dźwigowych "ZREMB", ul. Postępu 12

Przedsiębiorstwo Urządzeń Dźwigowych otworzyło fabrykę na Służewcu w latach 1955-1956. W późniejszym czasie zostało włączone do Zjednoczenia Mechanizacji Budownictwa i przemianowane na Zakłady Urządzeń Dźwigowych "ZREMB". Budynek działał w tym miejscu do 2015 roku.

Został wyburzony i obecnie na tym terenie powstać ma zabudowa biurowa i mieszkaniowa. Zakłady "ZREMB" do lat 90-tych miały monopol na rynku w produkcji wind. Kompleks przy Postępu 12 posiadał budynek biurowy, hale magazynowe oraz wieżę do testów wind.

Historię innych obiektów na tym terenie Warszawy znajdziesz w naszej galerii:

Tu bedzie nocować 150 tramwajów! Wypasona noclegownia w Warszawie