Od dzisiaj paliwo jeszcze droższe! Sprawdź cenę za litr benzyny

i

Autor: pixabay.com Od dzisiaj paliwo jeszcze droższe! Sprawdź cenę za litr benzyny

Od dzisiaj paliwo jeszcze droższe! Sprawdź cenę za litr benzyny

2022-10-17 10:43

Od poniedziałku 17 października paliwo na stacjach znów drożeje. Skala podwyżek jest podobna do tych z marca tego roku, gdy rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Sprawdź, jaka cena za litr benzyny czy oleju. Kiedy paliwo będzie tańsze?

Ceny paliw znowu w górę. Jak informują analitycy, skala podwyżek, jaką zanotowali na stacjach, jest porównywalna ze zmianami z pierwszych dni marca tego roku.

Ceny paliw: ile zapłacimy za litr benzyny?

- Nasza prognoza cen dla detalicznego rynku paliw na ten tydzień zakłada dalsze podwyżki a przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:

  • 6,89-7,11 zł/l dla benzyny 95-oktanowej,
  • 8,12-8,31 zł/l dla oleju napędowego
  • i 3,09-3,19 zł/l autogazu" - podał e-petrol.pl.

Czytaj także: Węgiel z PGG to nadal problem, więc gdzie kupić opał? Podpowiadamy inne opcje

"Najmocniej, bo aż o 72 gr podrożał diesel, który kosztuje średnio 8,01 zł/l. Cena benzyny bezołowiowej 95 podskoczyła o 46 gr, do poziomu 6,85 zł/l. Z tej wzrostowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, którego cena utrzymała się na poziomie 3,09 zł/l" - stwierdzili analitycy.

"Średnia detaliczna cena oleju napędowego pierwszy raz w historii w notowaniu e-petrol.pl przekroczyła poziom 8 zł. W mijającym tygodniu mocno drożała też benzyna, ale dynamika podwyżek w tym przypadku była słabsza, co spowodowało, że diesel jest od 95-oktanowej benzyny droższy o rekordowe 1,16 zł/l" - zwrócili uwagę analitycy e-eptrol.pl.

Kiedy cena paliwa spadnie?

Na ceny paliw znaczny wpływ ma sytuacja na świecie. Strajki we Francji paraliżują paliwową produkcję i logistykę w tym kraju, a w ubiegłą środę sytuację na rynku paliw skomplikowały dodatkowo techniczne problemy największej europejskiej rafinerii – należącego do Shell zakładu w holenderskim Pernis.

"W ubiegłym tygodniu decyzja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników o obniżeniu celu wydobywczego o 2 mln baryłek dziennie zadziałała szokowo dla rynku, jednak już niedługo później pojawiały się głosy, że Saudi Aramco informowała część klientów z Azji, że w listopadzie otrzymają oni pełne kontraktowe ilości ropy naftowej" - przypomnieli analitycy.

Według nich to wzbudziło wątpliwości o czas i skuteczność realizacji planów cięć przez głównego gracza OPEC. "Przez większą część tygodnia obserwowaliśmy odchodzenie od poziomów cenowych przez ropę Brent - z ponad 97 dol. do 92,5 w czwartek" - zauważyli analitycy e-petrol.pl.

Ich zdaniem wśród przyczyn odwrotu od wysokich cen można z pewnością wskazać na sytuację w Chinach.

"Liczba przypadków COVID-19 wzrosła tam do najwyższego poziomu od sierpnia, a władze zdecydowały się na kolejne ograniczenia mobilności. To już odbija się na wynikach chińskiej gospodarki i zapewne pobudza obawy o dalszy stan popytu ze strony jednego z liderów globalnego importu naftowego" - uważają analitycy.

Czytaj także: Gigantyczna inflacja w Polsce. Tak źle nie było od 25 lat

Wskazali, że pojawiają się także doniesienia, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu na 2023 r. i ostrzegł przed rosnącym ryzykiem globalnej recesji – a to z pewnością uderzyłoby w zainteresowanie zakupami ropy i paliw.

"Amerykański Departament Energii także przycina swoje prognozy zarówno w zakresie produkcji, jak i popytu w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Przewiduje on teraz tylko 0,9 proc. wzrost konsumpcji w USA w 2023 r., w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu o 1,7 proc. – co może niestety pokazywać zbliżanie się kryzysu, który nie będzie łatwym czasem ani dla handlujących, ani dla konsumentów" - stwierdzili analitycy e-petrol.pl. 

Gaz płynny - alternatywna forma ogrzewania domu

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 86,33 USD, wyżej o 0,84 proc., po stracie w piątek prawie 4 proc. Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 92,44 USD za baryłkę, wyżej o 0,88 proc.

 Inwestorzy niepokoją się o perspektywy popytu na ropę po tym, jak przywódca Chin Xi Jinping w przemówieniu otwierającym XX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) pochwalił stosowaną przez Pekin surową strategię „Zero Covid”, w ramach której w Chinach całe miasta wciąż zamykane są w lockdownach.

 Na rynkach odebrano to jako zapowiedź, że nie należy się spodziewać szybkiego złagodzenia tej polityki, która powoduje znaczne zakłócenia w działalności gospodarczej i wpływa na ograniczenia zapotrzebowania na ropę naftowa i jej produkty.

Rozpoznasz te liczby na obrazkach? Przy mniej niż 10/15 musisz odwiedzić okulistę!

Pytanie 1 z 15
To nie powinno być trudne. Jaką liczbę widzisz na obrazku?
Quiz: jaką liczbę widzisz na obrazku?