samochody korek

i

Autor: Pixabay

Z Warszawy

Będą kontrole samochodów nauki jazdy i instruktorów. To nie wszystko

2024-07-11 16:19

W środę, 10 lipca w Komendzie Stołecznej Policji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz komendant stołeczny policji insp. Dariusz Walichnowski podpisali porozumienie w sprawie zwiększonej kontroli przewoźników osób, ale również pojazdów nauki jazdy i osób prowadzących kursy. Znamy szczegóły tych ustaleń.

Spis treści

  1. Kontrole nauki jazdy i taksówek
  2. Na ulicach Warszawy będzie bezpieczniej. Co dokładnie się zmieni?

Kontrole nauki jazdy i taksówek

Głównym założeniem podpisanego porozumienia jest współpraca miasta i policji, związana z kontrolą przedsiębiorców wykonujących przewóz osób oraz prowadzących szkolenia praktyczne nauki jazdy, jak i kontrola pojazdów przeznaczonych do tego celu. W ramach porozumienia policjanci wraz z urzędnikami ratusza będą ich kontrolowali - szczególnie tych posiadających licencję taksówkarza, a także posiadaczy licencji na krajowy transport drogowy.

Prezydent Rafał Trzaskowski stwierdził, że strony porozumienia dbają o bezpieczeństwo miasta wieloaspektowo. - Dlatego bardzo się cieszę, że możemy podpisać tę umowę, która przełoży się na bezpieczeństwo na drogach Warszawy. Mówimy tutaj o dodatkowych kontrolach kierowców, którzy biorą odpłatną odpowiedzialność za pasażerów. W ostatnich latach mieliśmy w tym zakresie sporo nieprawidłowości i dlatego tę współpracę zacieśniamy - powiedział.

Komendant stołeczny policji insp. Dariusz Walichnowski podkreślił, że dbałość o bezpieczeństwo powinno odbywać się w ramach szerszej koalicji. - To nie tylko policja i inne służby mundurowe stoją na straży bezpieczeństwa i je kształtują na co dzień. Dzięki samorządom taka koalicja jest możliwa i to ona jest gwarantem tego, że o to bezpieczeństwo będziemy dbali profesjonalnie. To porozumienie, które zawieramy, jest jednym z przejawów tego, że o bezpieczeństwo dbamy i staramy się dbać w sposób interdyscyplinarny, a to jest niezwykle ważne - zaznaczył.

Na ulicach Warszawy będzie bezpieczniej. Co dokładnie się zmieni?

Według danych stołecznego ratusza do usług przewozów jest wykorzystywanych 30 tys. pojazdów. Urząd wspólnie z policją i strażą graniczną prowadzi kontrole kierowców. Od 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. stwierdzono ponad 800 nieprawidłowości. Najczęściej kierowcy nie mieli ważnych badań, posługiwali się fałszywymi prawami jazdy, nie posiadali go wcale lub nie mieli licencji. Zdarzało się, że byli poszukiwani, pod wpływem narkotyków czy alkoholu.

Jak oceniają Rafała Trzaskowskiego. Kontrowersje i pochwały