680-metrowy parkan na pl. Piłsudskiego będzie pierwszym widocznym znakiem, że w najbliższych latach Warszawa odzyska stracony podczas II wojny światowej Pałac Saski. Jak będzie wyglądać zrekonstruowany budynek? Michał Rawa z Radia ESKA rozmawiał o tym ze Sławomirem Kulińskim, rzecznikiem spółki Pałac Saski. Jej zadaniem będzie odbudowa nie tylko klasycystycznego gmachu, ale też sąsiedniego, barokowego Pałacu Brühla oraz rzędu kamienic przy ul. Królewskiej.
Jak będzie wyglądać nowy Pałac Saski?
- Zewnętrzny wygląd wszystkich budynków będzie wzorowany na 31 sierpnia 1939 roku. Oczywiście dojdzie do delikatnych zmian w postaci udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, podjazdów pożarowych. Natomiast zewnętrzny wygląd tych budynków będzie dokładnie taki sam, jak w sierpniu 1939 roku. Jeżeli chodzi o wnętrza, będziemy starali się jak najwięcej tej tkanki uratować. W przypadku Pałacu Saskiego mówimy o miejscu, które było siedzibą Sztabu Generalnego, więc to był gmach tysięcy pokoi, małych przejść. Teraz będzie to gmach oddany kulturze i społeczeństwu, więc absolutnie w środku będzie zmieniony. Natomiast jak najwięcej elementów reprezentacyjnych zostanie zachowanych - opowiada Kuliński.
Według zapowiedzi rządu Pałac Saski ma być "hubem kultury", w którym połączą swoje siły Fundacja "Niepodległa". Muzeum Narodowe, Muzeum Fryderyka Chopina, Zachęta i Narodowe Centrum Kultury. Instytucje wpólnie stworzą stałą ekspozycję dotyczącą dziedzictwa kulturowego Polski. Wewnątrz znajdą się także sala koncertowa, restauracje i miejsca pamięci. Rozważana jest także izba pamięci deszyfrantów niemieckiej maszyny Enigma z czasów II wojny światowej.
- Chcemy, aby to miejsce było oddane warszawiakom, społeczeństwu, turystom. Aby było miejscem żywym. Żeby po koncercie można było zjeść coś dobrego, zaciągnąć kultury. Na najwyższym piętrze Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej znajdą się pomieszczenia reprezentacyjne Urzędu Marszałkowskiego. W Pałacu Brühla znajdzie się kancelaria i siedziba Senatu - powiedział Radiu ESKA rzecznik spółki Pałac Saski.
Czy Grób Nieznanego Żołnierza zostanie?
- Grób Nieznanego Żołnierza pozostanie w absolutnie nienaruszonej formie. Przed architektami, którzy wystartują w konkursie architektonicznym, będzie stało zadanie wyeksponowania Grobu. Kolumny na pewno nie będą stykały się bezpośrednio z kolumnami Grobu Nieznanego Żołnierza. Cegły, które widzimy z boku, dalej będą odsłonięte. Czy będzie to forma przestrzenna? Szklana? Nie jestem w stanie odpowiedzieć - opowiada rzecznik.
Według zapowiedzi rządu zasadnicze prace budowlane mają być prowadzone w latach 2025-2030. Koszt odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej jest szacowany na 2,5 mld zł.
ZOBACZ TAKŻE
- Badają sprawę śmierci czterolatka. Prokuratura zabezpieczyła wagon
- "Parki kieszonkowe" w Warszawie. Sześć nowych w tym roku
- Rośliny i woda. Zobacz, jak wygląda Warszawa 2050 oczami studentów