Pałac Saski - kiedy będzie odbudowany?
Jeszcze w listopadzie zeszłego roku rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kukliński zapewnił w rozmowie z PAP, że termin zakończenia odbudowy pozostaje bez zmian. - Odbudowa zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego zakończy się w 2030 r. - mówił. Niedawno odwiedziliśmy teren, aby zobaczyć, jak postępują prace. Od strony Ogrodu Saskiego już z daleka było widać namioty zakrywające stare piwnice. Na miejscu jednak nie było dosłownie nikogo. Taki stan rzeczy może potrwać jeszcze trochę czasu, ponieważ pojawiły się także problemy ze strony ratusza.
Czytaj również: Tak ma wyglądać odbudowany Pałac Saski. Wizualizacje robią wrażenie
Pod koniec 2024 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego. Według niego nie ma konieczności oceniania oddziaływania inwestycji na środowisko. To jednak nie spodobało się władzom stolicy, które odwołały się od tej decyzji. Według urzędników odbudowa może wpłynąć na Ogród Saski, w którym żyją m.in. nietoperze, a także rosną wiekowe drzewa. Z powodu formalności związanych z odwołaniem od decyzji budowa może się odwlec w czasie.
Co tak naprawdę dzieje się z Pałacem Saskim?
Według rzecznika spółki Pałac Saski na ten moment wykonywane są prace przygotowawcze. Jest to etap przed przystąpieniem do "widocznych" robót. Do tych prac należy wliczyć:
- konsultacje i szeroko zakrojone prace studyjne;
- opracowanie programu prac konserwatorskich;
- skanowanie w 3D wydobytych elementów kamiennych dawnych elewacji pałacu;
- nowy projekt umowy z pracownią architektoniczną;
- uzyskanie odpowiednich zgód.
Na stronie Pałacu Saskiego można zobaczyć harmonogram prac. Wynika z niego, że w 2025 roku ma powstać projekt budowlany oraz zostanie uzyskane pozwolenie na odbudowę pałacu. W kolejnym roku mają się rozpocząć prace budowlane, które zakończą się w 2030 roku, jak zapowiedział Sławomir Kukliński. Według szacunków z 2022 roku łączny koszt inwestycji miał wynieść 2,45 mld złotych.
Co będzie w Pałacu Saskim?
Realizatorzy inwestycji planują, aby w Pałacu Saskim umieścić siedzibę Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Kancelarii Senatu. Oprócz tego mają zostać odbudowane kamienice przy ulicy Królewskiej oraz Pałac Brühla, który znajdował się przy Pałacu Saskim. Tam znajdą się instytucje kulturalne.
Grób Nieznanego Żołnierza, który przed II wojną światową był integralną częścią Pałacu Saskiego, będzie wbudowany w kolumnadę budynku i odzyska swój pierwotny kształt. Jednocześnie grób zachowa swoją wymowną symbolikę - trwała ruina po dziś dzień przypomina o okrucieństwie wojny.
Zobacz w galerii, jak obecnie wygląda plac budowy Pałacu Saskiego: