Inwestycje

Odbudują pałac w centrum Warszawy. Przeprowadzi się tam Senat

2025-05-23 12:30

Nieco w cieniu głośnej odbudowy Pałacu Saskiego toczy się projekt wzniesienia z ruin również innej, sąsiedniej budowli. Chodzi o Pałac Brühla, który ma zostać odbudowany w najbliższych latach. Przed wojną mieściła się tu bardzo ważna instytucja, a według nowych planów także teraz ma się on stać domem dla kluczowego organu państwa.

Odbudowa Pałacu Brühla w Warszawie

Choć oczy większości obserwatorów zwrócone są na plan odbudowy Pałacu Saskiego, który powoli przechodzi z fazy prac archeologicznych w etap prac projektowych, to w cieniu tej wielkiej inwestycji realizowana jest nieco mniejsza, ale nie mniej ważna dla Warszawy. Chodzi o odbudowę Pałacu Brühla, czyli rokokowej rezydencji, która również znajdowała się przy placu marszałka Piłsudskiego i - podobnie jak pałac Saski - została zburzona przez Niemców po upadku powstania warszawskiego.

Pałac Brühla powstał w pierwotnej, potem wielokrotnie zmienianej, formie w roku 1639. Swoją dzisiejszą nazwę zyskał zaś w połowie XVIII w., gdy gmach zakupił Henryk Brühl, pierwszy minister króla Augusta III Sasa. Miejsce to od zawsze pełniło ważne funkcje reprezentacyjne - dawniej mieściły się tu ambasady Rosji i Francji, a w dwudziestoleciu międzywojennym wprowadziło się tu Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Również po odbudowie planowane jest, iż Pałac znowu stanie się bardzo ważnym reprezentacyjnym punktem na mapie stolicy - mianowicie planowana jest przeprowadzka do tego gmachu instytucji Senatu. Okrągła sala posiedzeń wyższej izby parlamentu miałaby powstać w podziemiach nowego budynku.

Więcej o odbudowie Pałacu Brühla przeczytasz w serwisie muratorplus.pl

Połączenie tradycji z nowoczesnością

W 2021 r. rząd zadecydował o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, i kamienic przy ul. Królewskiej. Obecnie na miejscu trwają intensywne prace archeologiczne, w zeszłym roku planowano przejść do fazy projektowej, ale nie udało się dotrzymać terminu. Według oficjalnego harmonogramu otwarcie odbudowanych obiektów planowane jest na 2030 rok.

Pałac Brühla zostanie odbudowany w tej samej lokalizacji, w której znajdował się dawniej, a więc pomiędzy placem Piłsudskiego, ul. Wierzbową a ul. Aleksandra Fredry.

O ile z zewnątrz odbudowany Pałac Brühla ma stanowić wierne odwzorowanie wyglądu budynku z okresu tuż przed wybuchem II wojny światowej, o tyle jego wnętrza mają zostać dostosowane do nowych funkcji i współczesnych wymogów architektonicznych.

Pałac Brühla – wnętrza. Tak wyglądał od środka warszawski gmach w latach 30. XX w.:

Tu odbudują Pałac Saski! Wykopaliska na pl. Piłsudskiego