zdjęcia

Szpital jak z horroru przestanie straszyć. Rusza remont, pierwszy od 40 lat

2025-04-01 11:12

Szpital św. Anny przy ulicy Barskiej w Warszawie od wielu lat straszył, jednak wkrótce to się zmieni. Samorząd województwa mazowieckiego przyznał ponad 45 milionów złotych na przebudowę oddziału. W poniedziałek, 31 marca podpisano umowę na realizację tej inwestycji. Ostatni gruntowny remont przeprowadzono 40 lat temu - w galerii możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda budynek "A".

Samorząd przyznał środki na przebudowę szpitala

Budynek "A" szpitala św. Anny przy ulicy Barskiej w Warszawie przeraża. Na piętrze jest tylko jedna łazienka, a na odrapanych ścianach wiszą łańcuchy. Wszystko to przywodzi na myśl obrazy z minionej epoki i słusznie, bo ostatni remont tego oddziału miał miejsce 40 lat temu. Wkrótce jednak budynek "A" szpitala będzie w dużo lepszym stanie. W poniedziałek, 31 marca podpisano umowę na przebudowę obiektu. Samorząd województwa mazowieckiego przyznał na ten cel ponad 45 milionów złotych.

Reporterka Radia Eska Anna Galica rozmawiała z Anną Brzezińską z zarządu województwa mazowieckiego na temat tej inwestycji. - Jest to pierwszy etap remontu w tym budynku. Będziemy wprowadzać tu oddział rehabilitacyjny, czyli łóżka długoterminowe, ale także oddział dziennej rehabilitacji i dom dziennego pobytu z usługą medyczną - wyliczała Anna Brzezińska. W kolejnych etapach mają zostać przebudowane pozostałe budynki szpitala św. Anny w Warszawie.

Szpital św. Anny nie był remontowany od 40 lat

Anna Brzezińska podkreśliła, że cały szpital wymaga kompleksowego remontu. - Chcemy też dostosować usługę medyczną do wszystkich mieszkańców Ochoty i całej Warszawy. Zależy nam na tym, żeby te budynki szpitala św. Anny służyły jak najlepiej mieszkańcom, odpowiadając na ich konkretne potrzeby. Wiemy, że społeczeństwo dziś się starzeje. Ta usługa rehabilitacyjna, ta usługa medyczna skierowana właśnie do seniorów jest najbardziej oczekiwaną. Już niedługo 37 procent społeczeństwa będzie miało powyżej 60 roku życia - mówiła urzędniczka w rozmowie z Radiem Eska.

Jolanta Wiśniewska z zarządu Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji Stocer przyznała podczas konferencji, że to ważny krok w stronę przywrócenia najwyższych standardów temu szpitalowi. - Ten budynek to jest 5 tysięcy metrów kwadratowych do remontu generalnego. (...) Od 40 lat nie był on remontowany. Jedyne remonty, jakie go dotykały, były to kosmetyczne naprawy poszczególnych elementów lub wymuszone wręcz przez Sanepid - powiedziała Jolanta Wiśniewska.

Kiedy rozpocznie się przebudowa szpitala przy ul. Barskiej?

Wykonawca inwestycji, firma Strabag, zapowiedziała realizację robót w dwa lata. To oznacza, że przebudowany szpital służyłby pacjentom już od 2027 roku. Rafał Dworakowski, przedstawiciel Strabag, uważa, że tyle czasu wystarczy na wszystkie prace. - Nie widzimy zagrożenia dla tego terminu. Jesteśmy w stanie wykonać i prace projektowe, i prace rozbiórkowe, a później przebudowę. Natomiast gruntowna przebudowa budynku "A" (...) sprawi, że zmieni on swoją funkcję i zyska nowe przestrzenie oraz całkowicie nowe instalacje - wyliczał Dworakowski.

Przedstawiciel wykonawcy powiedział także, co konkretnie jest do wykonania w straszącym od lat budynku. - Zaprojektowanie instalacji w wielobranżowym projekcie, ale rozpoczynamy od prac inwentaryzacyjnych. Sprawdzimy, jak ten budynek wygląda i co będzie do rozbiórki, a co będzie podlegało przebudowie - powiedział Rafał Dworakowski. Firma Strabag planuje rozpocząć prace już w połowie kwietnia.

Współpraca: Anna Galica, Radio Eska

Opuszczony szpital pod Warszawą skrywa dramatyczną historię. Krążą o nim straszne legendy

Tak aktualnie wygląda szpital św. Anny:

Zajrzeliśmy do opuszczonego szpitala w Zabrzu. Na ten widok przechodzą ciarki