Niewidzialna Wystawa

i

Autor: Maria Hędrzak

Odwiedziliśmy Niewidzialną Wystawę. To tajemnicze miejsce dostarcza niezwykłych refleksji

2023-04-03 13:45

Niewidzialna Wystawa jest jednym z najbardziej tajemniczych, ale i rozwijających miejsc w stolicy. Postanowiliśmy więc ją zwiedzić i na własnej skórze przekonać się, co czeka na odwiedzających. Ostatecznie okazało się, iż było to doświadczenie, które może całkowicie zmienić sposób, w jaki dotąd odbieraliśmy świat.

Niewidzialna Wystawa w Warszawie

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest Niewidzialna Wystawa. Aby nie zdradzać zbyt wiele i nie rozmywać doświadczenia przyszłych odwiedzających, zasięgamy do materiałów udostępnionych przez twórców tego miejsca.

- Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło… Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa, interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której będziesz mógł wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu… - czytamy.

Przewodnikami na wystawie są osoby niewidome lub niedowidzące, które pomagają odwiedzającym poradzić sobie w nieznanym dotąd środowisku. Poza tym, chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami, odpowiadają na nawet najbardziej abstrakcyjne pytania oraz podpowiadają, jak realnie można pomóc osobom z dysfunkcją wzroku. W tym miejscu ich głos i doświadczenie są najważniejszymi drogowskazami, pozwalającymi odbierać rzeczywistość w sposób, w jaki osoby widzące nigdy wcześniej mogły nie mieć okazji.

Niewidzialna Wystawa - adres, godziny zwiedzania, bilety

Niewidzialna Wystawa jest zlokalizowana w budynku Atlas Tower przy Al. Jerozolimskich 123A. Zwiedzający kupują bilety na konkretną godzinę:

  • Od poniedziałku do piątku – 10:00 – 20:00 (ostatnia grupa wchodzi o godz. 19:00);
  • Weekendy – 10:00 – 20:00 (ostatnia grupa wchodzi o godz. 19:00).

Warto zaznaczyć, że wystawa jest przygotowana dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 9. roku życia.

Ile kosztują bilety? Ich cennik prezentuje się następująco:

  • Ceny biletów w dni powszednie:
    • Bilet normalny – 35 zł; 
    • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) – 31 zł;
    • Bilet grupowy (min. 20 biletów dla uczestników w wieku do 18 lat) – 28 zł;
  • Ceny biletów w weekend oraz dni świąteczne:

    • Bilet normalny – 39 zł;
    • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) – 34 zł;

    • Bilet grupowy (min. 20 biletów dla uczestników w wieku do 18 lat) – 31 zł;

  • Ceny biletów rodzinnych (maksymalnie dwie osoby dorosłe i maksymalnie troje dzieci do lat 16):
    • Bilet rodzinny w dni powszednie – 110 zł;
    • Bilet rodzinny w weekend oraz dni świąteczne – 120 zł.

Dodatkowo, w przypadku grup zorganizowanych, wejście dla opiekunów jest darmowe. Ich liczba zależy od liczby zakupionych biletów.

Czytaj również: Darmowe kajaki na fosie Fortu Bema. Wiosną wielki powrót

Niewidzialna Wystawa - voucher

Bilety na Niewidzialną Wystawę można zakupić również w formie voucheru podarunkowego. Jest on ważny przez trzy miesiące od daty zakupu, a rezerwacji miejsca należy dokonać mailowo pod adresem [email protected]

Bilety na prezent można zakupić w kasie biletowej (vouchery dwuosobowe - 78 zł lub jednoosobowe - 39 zł). Obecnie nie ma możliwości zamówienia ich w formie on-line.

Niewidzialna Wystawa - ile trwa?

Chcąc wybrać się na Niewidzialną Wystawę, należy zarezerwować sobie ok. godziny. Warto jednak zaznaczyć, że gdy już rozpocznie się samo zwiedzanie, czas płynie niesamowicie szybko. Po wyjściu aż trudno jest uwierzyć, iż to rzeczywiście koniec tego doświadczenia.

Niewidzialna Wystawa - opinie

Przed wybraniem się na wystawę, sprawdziliśmy oczywiście opinie na jej temat. Te były jak najlepsze - zarówno na temat samej formy, jak i przewodników. Rzeczywiście, po zwiedzaniu nie możemy się z nimi nie zgodzić.

Wizyta dostarcza wrażeń i emocji, których trudno jest szukać w innych miejscach. Dodatkowo uświadamia i uczy perspektywy osób niedowidzących i niewidzących w najbardziej dobitny sposób. Bez wątpienia jest to miejsce nastawione na doświadczanie i przeżywanie, pozostawiające zwiedzających z refleksją. Przewodniczka, pani Magda nie boi się żadnych pytań, ale również inspiruje swoim optymizmem, opowieściami, planami na przyszłość. Warto więc choć raz wejść w niedostępne dotąd dla osób widzących buty i poznać całkowicie inną perspektywę.

Zobacz, jak ma wyglądać nowy park linearny w Warszawie:

Marcin Oleksy: Pokazałem, że bez nogi też można podbijać świat