Ogromne emocje wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Budynek podzielił warszawiaków

2023-02-15 14:27

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje w centrum Warszawy i skupia na sobie uwagę wszystkich. Emocje i spory sięgają zenitu - jedni widzą w nim artystyczną i spójną z miastem wizję, a inni graniaste, białe pudło, które szpeci miejski krajobraz. W której grupie się znajdujecie, patrząc na te fotografie?

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) wzbudza emocje i wywołuje dyskusje. Budynek podzielił warszawiaków na dwie grupy. Jedni widzą w nim betonowy bunkier, kontener i białe pudło. Drudzy chwalą znakomite nawiązanie do modernistycznej tradycji urbanistycznej Warszawy.

- Budynek osiągnął już swoją docelową wysokość. Trwają prace zmierzające do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, montaż świetlików na dachu, osadzanie okien, wylewanie posadzek i prace wykończeniowe we wnętrzach – informuje dział komunikacji MSN.

Czytaj także: Park Żerański na Białołęce. Strefa wypoczynku powstanie do 2025 roku?

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje w centralnym miejscu stolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. Jaśnieje jako biały punkt w dynamicznym obrazie szybko zmieniającego się miasta.

Niedawno z powstającego budynku zdjęto rusztowania i odsłoniła się bryła gmachu. Będzie to siedziba gromadzonej od 15 lat kolekcji sztuki nowoczesnej. Za jej sylwetkę odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners. Budowa, realizowana według projektu amerykańskiego architekta Thomasa Phifera, we współpracy z architektami studia APA Wojciechowski, rozpoczęła się w 2019 roku. Kiedy budynek zaczynał przypominać swój docelowy kształt, warszawiaków ogarnęły skrajne emocje.

- Powstająca nowa siedziba MSN-u budzi duże zainteresowanie i emocje. To dla nas ważne głosy. Każdy ma prawo do opinii. Zachęcamy jednak do przyjrzenia się budynkowi, kiedy będzie już gotowy i kiedy będzie można go doświadczyć w pełni, wkomponowany w Zielony Plac Centralny. Z zewnątrz Muzeum sprawia wrażenie niemal gotowego, ale przed nami jeszcze sporo pracy, między innymi montaż okien i realizacja przeszklonego parteru siedziby – mówi Marta Bratkowska z działu komunikacji MSN.

Czytaj także: Wystawa „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”. Niesamowita zabawa dla dzieci w Muzeum Karykatury

Nowa siedziba MSN jest częścią architektonicznego projektu dwóch budynków: muzeum oraz teatru TR Warszawa. Obie instytucje odegrają kluczowe role w nowym zagospodarowaniu terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki i dopełnią przestrzeń warszawskiego Placu Defilad. W sąsiedztwie Muzeum posadzonych ma być ponad 100 drzew, powstanie także staw o powierzchni 140 mkw.

Ostateczny kształt kontrowersyjnego projektu

Docelowo Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie miało cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. We wnętrzach zaprojektowano ponad 4,5 tys. m kw. przestrzeni ekspozycyjnych – dziewięć razy więcej niż w aktualnej siedzibie, czyli w Muzeum nad Wisłą.  W budynku znajdą się także: 

  • sale edukacyjne,
  • pracownia konserwatorska,
  • magazyny dzieł sztuki,
  • kino z widownią na 150 osób,
  • audytorium,
  • czytelnia,
  • bistro, 
  • księgarnia,
  • galerie,
  • city rooms (pomieszczenia z panoramicznymi oknami)
  • studio nagrań – rekonstrukcja historycznego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zaprojektowanego przez Oskara Hansena.

- Muzeum okalają także przyjazne spacerującym podcienie. Dają schronienie w niepogodę, ale stwarzają też wiele możliwości na miastotwórczą aktywność i działania poza samym budynkiem, np. miejskie ogrodnictwo, perfomanse, plenerowe warsztaty czy ekspozycje rzeźb w przestrzeni publicznej – wyjaśniła Marta Bratkowska.

Straszna krytyka, żarliwa obrona

Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej budzi naprawdę skrajne emocje. Internauci nazywają go "potworkiem, który przesłania widok na Pałac Kultury i Nauki" lub "kontenerem na budowie". 

Obrońcy MSN wskazują na to, jak trudnym zadaniem było jego stworzenie. Architekci i inżynierowie dostali zadanie zaprojektowania obiektu tuż nad tunelami i stacją metra Świętokrzyska. Niemal 60 proc. budynku znajduje się bezpośrednio nad infrastrukturą podziemnej kolei. Bryłę budynku oparto na 128 betonowych palach fundamentowych sięgających ponad 30 metrów w głąb ziemi, które oplatają konstrukcję metra.

W związku z ryzykiem jej potencjalnych odkształceń, ten etap budowy przebiegał w ścisłej współpracy z przedstawicielami Metra Warszawskiego i naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Kolejnym wyzwaniem było zyskanie tak jasnego odcienia betonu, które wiązało się z wielomiesięcznymi testami nad doborem proporcji mieszanki kruszyw. Betonowe elementy odlewane były ręcznie. Proces ten wymagał zegarmistrzowskiej precyzji. Budowa nowej warszawskiej przestrzeni dla sztuki współczesnej okazała się sztuką samą w sobie.

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na placu Defilad ma nastąpić w 2024 roku. Myślicie, że obiekt będzie się cieszył powodzeniem? Zapraszamy do wirtualnego spaceru w okolicach MSN.

Czytaj także: Grobowiec Tutenchamona w Warszawie. Można obejrzeć dziedzictwo faraona

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków