Omikron może wywołać dodatkową chorobę u dzieci! Jakie objawy?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Omikron może wywołać dodatkową chorobę u dzieci! Jakie objawy?

Omikron może wywołać dodatkową chorobę u dzieci! Jakie objawy?

2022-07-06 11:54

Kolejna fala koronawirusa coraz bliżej. We Włoszech to już blisko 100 tys. nowych zakażeń dziennie. W Polsce każdego dnia też pojawia się coraz więcej nowych przypadków. Z najnowszych badań amerykańskich naukowców wynika, że odmiana Omikron może wywoływać u dzieci także inną chorobę! Jakie objawy mogą się pojawić?

Omikron wywołuje dodatkową chorobę u dzieci?

- Rozprzestrzeniający się od wielu miesięcy wariant koronaawirusa Omikron może częściej powodować u dzieci krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani – wynika z badań opublikowanych w USA.

Czytaj także: Ruszyła nowa fala koronawirusa: Ponad 90 tys. dziennych przypadków. Wrócą obostrzenia?

Czym jest krup?

Krup jest chorobą typową dla wieku dziecięcego. Badania opublikowane w 2005 r. przez „Plos Medicine” wykazały, że główną jej przyczyną jest koronawirus HCoV-NL63. Jednym z ich autorów był prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wcześniejsze badania sugerowały, że ten sam wirus może być związany z zapaleniem oskrzelików (bronchiolitis), również występującym głównie u dzieci.

Najnowsze obserwacje sugerują, że rozprzestrzeniający się ostatnio na świecie wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Omikron też może powodować krup u dzieci. Na łamach „JAMA Network” informują o tym specjaliści z Minneapolis. Badano przypadki tej choroby u dzieci w okresie od 1 stycznia 2021 r. i 26 marca 2022 r., do jakich doszło w USA.

Amerykańscy badacze twierdzą, że wymagające leczenia szpitalnego podgłośniowe zapalenie krtani częściej zdarzało się w okresie, kiedy pojawił się Omikron, niż wtedy, gdy występował wariant Alfa lub inne odmiany SARS-CoV-2.

Czytaj także: Nowy objaw koronawirusa u dzieci! Przypomina znaną chorobę

Krup mogą wywoływać również inne wirusy, powodujące paragrypę, jak również rhionowirusy, nterowirusy oraz wirusy grypy. Zachorowalność na te chorobę jest jednak niewielka. Choroba najczęściej atakuje dzieci do piątego roku życia, najczęściej chłopców.

Krup: Jakie objawy?

Wśród najczęstszych objawów krupu wyróżniamy:

  • świszczący i płytki oddech,
  • opuchnięcie i zwężenie gardła utrudniające oddychanie,
  • chrypka,
  • katar,
  • gorączka
  • oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Tak od środka wygląda walka z koronawirusem. Pacjentka opowiada o dramacie w szpitalu

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?