Z Warszawy

Osiedle Prototypów na Służewcu. To odważny eksperyment z czasów PRL

2024-07-10 15:50

Wybudowanie Osiedla Prototypów było dużym projektem, w ramach którego przetestowano zupełnie nowe formy budynków mieszkalnych. Niektóre z nich były później odtwarzane, podczas gdy inne pozostały jedynie na Służewcu, świadcząc o pionierskich rozwiązaniach tamtych lat.

W czasach PRL na Służewcu zbudowano eksperymentalne osiedle, gdzie testowano nowe projekty bloków z wielkiej płyty. Każdy z budynków jest inny, pełniąc rolę prototypu.

Osiedle Prototypów na Służewcu. Eksperymentalny poligon architektoniczny

W felietonie z portalu magazynkontaktów.pl zaznaczono, że ze względu na rozwijający się Służewiec Przemysłowy, zarówno dla budowniczych, jak i pracowników nowych zakładów zaczynało brakować miejsc w hotelach robotniczych. Z tego powodu podjęto decyzję o wybudowaniu w pobliżu budynków mieszkalnych. Osiedle miało charakter awaryjny, ponieważ mieszkający w nim pracownicy fabryk mogli szybko dotrzeć do miejsc pracy w razie poważnych usterek.

Osiedle Prototypów znajduje się w rejonie ulic Jadźwingów, Rzymowskiego i Obrzeżnej. Jak możemy przeczytać na portalu Murator.pl, to tutaj przez pięć lat testowano bloki o różnej wysokości, liczbie klatek schodowych i mieszkań. Badano metody finansowania budowy, możliwości budownictwa prefabrykowanego oraz Warszawskiej Uniwersalnej Formy, co sprawiło, że każdy blok został wzniesiony w inny sposób. Eksperyment zakończył się w 1965 roku. Niektóre z tych bloków były później odtwarzane, podczas gdy inne pozostały prototypami.

Osiedle Prototypów dziś

W okolicy już dawno nie funkcjonują zakłady przemysłowe, na ich miejscu powstały korporacje i nowe osiedla. Współcześnie Osiedle Prototypów jest pełne kontrastów - nowoczesna architektura spotyka się z reliktami komunizmu. Dużym plusem tej okolicy jest lokalny bazarek i sąsiedzkie wspólnoty. Ponadto niedaleko Osiedla Prototypów znajdują się zielone tereny - okolica Wyścigów Konnych czy Potok Służewiecki.

Był jednym z pierwszych biurowców w warszawskim "Mordorze". Właśnie znika z powierzchni ziemi