Stołeczne Biuro Turystyki przedstawiło raport, z którego wynika, że ruch turystyczny w Warszawie w 2022 roku, w porównaniu do 2021 roku, zwiększył się o 78%. Oznacza to, że do poziomu z 2019 roku brakuje już tylko 11%. Jeśli wziąć pod uwagę jedynie turystów krajowych, statystyki są już zbliżone do tych przed pandemii. W tym przypadku różnica w stosunku do roku 2019 wyniosła tylko 2%. Łącznie w 2022 roku stolicę odwiedziło 9 mln osób. Z kraju przyjechało 7,1 mln turystów, a z zagranicy 1,9 mln.
Najpopularniejsze miejsce w Warszawie - co odwiedzają turyści?
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki, w 2022 roku największą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszyły się: Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, a także Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion PGE Narodowy. W tych miejscach zanotowano najwyższą frekwencję.
"Chcemy, żeby Warszawa była coraz bardziej atrakcyjnym miastem, nie tylko dla mieszkanek i mieszkańców, ale także dla turystek i turystów. Służą temu nasze inwestycje w ramach Nowego Centrum Warszawy, w tym budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przebudowa ulicy Chmielnej, ale również planowane niebawem otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Cieszy nas tytuł najlepszego kierunku turystycznego „European Best Destination 2023”. Mamy nadzieję, że przez długi czas będzie on magnesem przyciągającym do Warszawy odwiedzających z kraju i zagranicy" – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
Ratusz policzył turystów dzięki nowoczesnej technologii
By policzyć osoby odwiedzające miasto, Ratusz wykorzystał nowoczesne technologie. Przy określaniu wielkości ruchu turystycznego twórcy raportu uwzględnili dane pochodzące z dużych zbiorów danych (big data), które odzwierciedlają zachowania użytkowników smartfonów. W ten sposób oszacowali liczbę przyjazdów do stolicy na jeden dzień (bez noclegu). Po dodaniu do niej liczby przyjazdów turystycznych okazało się, że w ubiegłym roku zanotowano w Warszawie łącznie 14,8 mln odwiedzin.
"Raport pokazuje, że po przerwie w podróżowaniu, spowodowanej pandemią COVID-19, turyści coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta. To bardzo dobra informacja także dla mieszkańców, gdyż ponad 80% warszawianek i warszawiaków zauważa, że rozwój turystyki w Warszawie pozytywnie wpływa na ich życie" – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.
Wizualizacja galerii handlowej Projekt Góraszka pod Warszawą.