Oto nowe Veturilo! Co się zmieni?

i

Autor: Michał Rawa

Rower miejski w Warszawie: Veturilo szykuje duże zmiany!

2022-06-23 20:32

Już od przyszłego roku warszawiacy skorzystają z unowocześnionego systemu rowerów miejskich. Najważniejszą nowością będzie możliwość zostawienia jednośladu poza stacjami wypożyczania, ale zmieni się o wiele więcej.

Nowych rowerów nie przymocujemy centro-zamkiem. Stacje wypożyczenia będą pełniły funkcję stojaków, ale rowery będzie można zostawić samopas, na terenie prawie całego miasta. Nie ma jednak obawy, że rowery będą zostawiane gdziekolwiek, ponieważ ratusz wyznaczy specjalne strefy.

- Pozostawienie roweru poza stacją będzie niewiele droższe, choć jeśli oddamy rower z powrotem na stację, to otrzymamy rekompensatę. Tak jak teraz - 20 minut będzie bezpłatne, pierwsza godzina to złotówka. Zostawiamy możliwość wyższych opłat dla ludzi niepłacących podatki, będziemy nad tym dyskutować - tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Ogromny korek na al. Jerozolimskich. Powodem pożar autobusu przy dw. Zachodnim

Więcej elektryków

Od przyszłego roku rowery elektryczne będą stanowiły 10 procent całej floty jednośladów. Także będziemy mogli pozostawić je poza stacją wypożyczania.

- "Elektryki" nie działają jak samochody - silnik uruchamia się podczas pedałowania - mówi Cezary Dudek z firmy Nextbike. - Rower wspomoże nas do prędkości ponad 20 km/h, ale możemy pedałować dalej i jechać szybciej. To duże ułatwienie na podjazdach, których w Warszawie nie brakuje. Ich zasięg zależy od wielu czynników, np. wagi osoby, która nim jedzie czy jaki jest wiatr. Bezpiecznie mówimy, że w pełni naładowana bateria starczy na 70 kilometrów, ale jak ktoś lżejszy, to nawet do 100 kilometrów!

W tym roku system Veturilo odradza się pandemii i w stosunku do 2021 roku rowery wypożycza o 50 procent osób więcej. Ratusz zapewnia, że to wciąż popularny sposób komunikowania się w stolicy i nie zastanawia się nad likwidowaniem systemu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Najgłupsze pytania w "Milionerach". Aż nie do wiary, że o to zapytano! Sprawdź, czy znasz odpowiedź

Pytanie 1 z 6
Jaki błąd ortograficzny popałenił w księdze kondolencyjnej prezydent Bronisław Komorowski w 2011 r.?
Milionerzy